Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 27 listopada. Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
14/05/2020 - 14:10

Co może drogowcom pójść nie tak? Rusza budowa ronda na Barskim w Nowym Sączu

Dziś mały raport drogowy z Nowego Sącza. Czy prace związane z remontem najważniejszych arterii w mieście oparły się epidemii koronawirusa? Czy remonty ulic Sucharskiego i Grodzkiej zakończą się w planowanym wcześniej terminie? Jak będzie wyglądało nowe rondo u zbiegu ulic Broniewskiego, Barskiej i Paderewskiego?

Nowy Sącz: co może drogowcom pójść nie tak? Rusza budowa ronda na Barskim

Zacznijmy od remontu ulicy Sucharskiego. Jak informuje wiceprezydent Artur Bochenek tu prace są już niemal na finiszu choć drogowcy najpierw musieli ustąpić pola właścicielom sieci biegnących w korpusie drogi, którzy mieli pierwszeństwo przy przekładkach i modernizacji swoich instalacji. – Z informacji, które mamy od wykonawcy wynika, że remont tej ulicy zakończy się w terminie wynikających z umowy, czyli do 30 czerwca – deklaruje Bochenek.

Trochę inaczej rzecz ma się z remontem ulicy Grodzkiej. W tym wypadku zasadnicze prace związane z budową ronda u zbiegu Grodzkiej, Kunegundy i Jagiellońskiej są już zamknięte – rondo gotowe, oświetlenie też, wszystkie warstwy asfaltu już leżą na miejscu. Ale nadal trwają prace związane z realizacją drugiej części projektu, czyli wymianą nawierzchni od skrzyżowania z Alejami do skrętu w ulicę 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. – Do 30 czerwca zostało zaledwie półtorej miesiąca a cała nawierzchnia ulicy jest zerwana i cały czas trwają przekładki sieci między innymi Sądeckich Wodociągów. Jednak wykonawca na razie nie zgłaszał nam konieczności przedłużenia terminu – podsumowuje z ostrożnym optymizmem wiceprezydent, by zaraz przejść do informacji o tym, że już rozstrzygnięto przetarg na budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Broniewskiego, Paderewskiego i Barskiej, na które miasto dostało dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Zobacz też: Straszydła, czyli Broniewskiego i Wiśniowieckiego będą jak nowe. Jest już kasa

Oferty złożyły trzy  firmy. Najdroższa opiewała na ponad 4 mln 900 tys. zł, najtańsza – spółki ZBD z Nowego Sącza - na ok. 3 mln 85 tys. zł, ale była i tak wyższa o pół miliona od założeń inwestora – Nowy Sącz chce bowiem przeznaczyć na ten cel ok. 3 mln 347 tys. zł. Różnicę trzeba będzie wyrównać przesunięciami w budżecie.

To przedsięwzięcie, na które mieszkańcy przede wszystkim okolic ulicy Broniewskiego czekają od minimum 10 lat, czyli od chwili gdy interpelacje w sprawie modernizacji tej ulicy zaczął składać radny Józef Hojnor. Teraz śmieje się, że sprawy poszły do przodu, bo wspominany wiceprezydent  Artur Bochenek sam mieszkał przez kilkanaście lat w bloku przy tej ulicy. Ale podsumowując już na poważnie, Hojnor zaznacza, że inwestycja ta przełoży się na komfort i bezpieczeństwo min. 3 tysięcy mieszkańców osiedla Barskie.

W ramach inwestycji drogowcy wybudują nie tylko nowe rondo, ale również wymienią nawierzchnię ulicy Broniewskiego na odcinku od ronda aż do ulicy Lwowskiej – czyli ok. 600 metrów drogi. Będą tu też nowe miejsca parkingowe (kolejne powstaną w ramach realizacji Budżetu Obywatelskiego) i dodatkowe oświetlenia. Termin zakończenia inwestycji? Połowa grudnia 2020 roku.

Korzystniej za to wypadł przetarg na remont ulicy Wiśniowieckiego – też dofinansowany z FDS. W tym wypadku wpłynęły cztery oferty o wartości od prawie 3 mln zł do ok. 2,5 mln. Dwie mieściły się z zakładanym budżecie inwestycji, czyli w kwocie 2 mln 752 tys. zł. Najkorzystniejszą złożyło Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe z Dębicy. W tym wypadku prace muszą być zakończone do 30 kwietnia przyszłego roku.

ES [email protected] Fot.: jm

Sucharskiego wyremontują przedterminowo?
Remont ulicy Sucharskiego w Nowym Sączu to wyjątkowe utrapienie dla kierowców i okolicznych mieszkańców.


Dziękujemy za przesłanie błędu