Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 7 sierpnia. Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
30/04/2019 - 11:00

Co małopolski sejmik ma do lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych?

Sejmik województwa przyjął deklarację w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia "ideologii LGBT" (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych) do wspólnot samorządowych. Dokument podpisał marszałek województwa Witold Kozłowski, który wprowadził projekt pod obrady małopolskiego samorządu podczas poniedziałkowej sesji.

- Sejmik województwa małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny - czytamy w deklaracji.

- Podejmowane w ostatnim czasie działania przez niektórych przedstawicieli samorządowej, jak i krajowej sceny politycznej, ukierunkowane są na wywołanie fundamentalnych zmian w życiu społecznym. Działanie te zorientowane są na anihilację wartości ukształtowanych przez wielowiekowe dziedzictwo chrześcijaństwa, ważnych szczególnie dla mieszkańców Małopolski – napisano w dokumencie.

Dokument podpisał marszałek województwa Witold Kozłowski, który wprowadził projekt pod obrady małopolskiego samorządu podczas jego poniedziałkowej sesji. Jak podkreślał Kozłowski deklaracja jest inicjatywą klubu radnych PiS i zyskała poparcie zarządu województwa.

Po wygranych wyborach samorządowych ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zyskało w liczącym 39 radnych sejmiku, 24 mandaty, co pozwala rządzić partii samodzielnie.  Koalicja Obywatelska ma 11 radnych, a PSL czterech.

Według marszałka Małopolski poprzedniej kadencji Jacka Krupy z PO, zgłoszony dokument jest próbą upolitycznienia samorządu przez PiS przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego.

[email protected] fot. UMWMDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)