Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
07/03/2023 - 09:15

Chełmiec: tysiące aut tędy jeździ! Będzie remont łącznika strategicznych powiatówek dla 3 gmin?

Mamy bardzo dobre wieści dla mieszkańców gmin Chełmiec, Korzenna i Gródek nad Dunajcem. Jest już niemal przesądzone, że gmina dostanie dofinansowanie na remont gminnej drogi Librantowa - Ubiad spinającej powiatówki Wielogłowy - Ubiad i Naściszowa – Librantowa!

Chełmiec: tysiące aut tędy jeździ! Będzie remont łącznika strategicznych powiatówek dla 3 gmin?

Zobacz też: Aż 8 godzin bez prądu! Zobacz harmonogram przerw w zasilaniu dla Sądecczyzny

To są naprawdę świetne wieści. Wniosek gminy Chełmiec po ocenie formalnej znalazł się na pierwszej pozycji wniosków wytypowanych do dofinansowania w ramach środków „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Ten wynik świetnie rokuje zważywszy, że wszystkich wniosków w Małopolsce było aż 96. Teraz trzeba mocno trzymać kciuki, bo przed samorządem ocena merytoryczna aplikacji. Stawka jest bardzo wysoka, bo aż 3,6 miliona złotych.

W sumie wartość inwestycji Chełmiec szacuje na 5,7 milionów złotych i różnicę będzie musiał wyłożyć z własnego budżetu. Ale warto, bo drogą Librantowa – Ubiad jeździ około tysiąc aut dziennie i nitka obsługuje nie tylko cztery chełmieckie sołectwa: Librantową, Ubiad, Klimkówkę, Wolę Kurowską, ale też korzystają z niej codziennie mieszkańcy gmin ościennych Korzennej i Gródka nad Dunajcem.

Zobacz też: Zawiódł drewniany most. Będą objazdy na powiatówce. Sprawdź trasę

Wspomniane powiatówki już są w remoncie i po modernizacji ich gminnego spinacza cała ta część naszego powiatu zyska nowoczesny, bezpieczny i funkcjonalny system drogowy. W ramach inwestycji Chełmiec chce całkowicie wymienić nawierzchnię wraz z stabilizacją drogi, wybudować nowy chodnika na całej długości drogi – 2 km, zrobić oświetlenie z prawdziwego zdarzenia, zatoczki autobusowe oraz - co bardzo istotne z racji topografii terenu - wykonać odwodnienie.

- To niezmiernie ważna dla mieszkańców gminy wiadomość. Droga ta stanowi łącznik pomiędzy drogami powiatowymi, które teraz są remontowane i jest kluczowa ponieważ stanowi dojazd dla prawie 3 tysięcy mieszkańców naszej gminy. Chcemy żeby to była kompleksowa przebudowa i droga o szerokości 5 metrów zyskała nową nawierzchnię i chodnik który połączy się z nowym chodnikiem w Naściszowej i nowym chodnikiem w miejscowości Ubiad – komentuje wójt Bernard Stawiarski.

O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu