Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
25/10/2022 - 11:50

Chcesz kupić drewno opałowe od nadleśnictwa? Możesz to zrobić na dwa sposoby

Coraz więcej mieszkańców lasami stojącej Sądecczyzny szuka możliwości zakupu drewna opałowego, które nadal jest tańsze niż węgiel. Od Nadleśnictwa Piwniczna można je kupić na dwa sposoby.

Chcesz kupić drewno opałowe od nadleśnictwa? Możesz to zrobić na dwa sposoby

Jak zaznacza nadleśniczy Stanisław Michalik z Nadleśnictwa Piwniczna zainteresowanie zakupem drzewa opałowego z podlegających jego jurysdykcji lasów jest rzeczywiście zdecydowanie większe niż w poprzednich latach. Ale pewnie i tak mniejsze niż w przypadku nadleśnictw działających na terenie gmin gęściej zabudowanych niż choćby taka Piwniczna-Zdrój.

Zobacz też: Tysiąc ton! Tyle taniego, "rządowego" węgla chcą kupić w Podegrodziu

Nadleśniczy tłumaczy też, że drewno można nabyć na dwa sposoby. – W składach, z którymi nasze nadleśnictwo ma podpisane umowy na świadczenie podobnych usług czyli pozyskanie i sprzedaż drewna. Można tu przyjechać i drewno kupić a jeśli go zabraknie, to leśniczy – a mam ich dwunastu w pięciu gminach – zbierają zapisy. Pojawia się drewno, leśniczy dzwoni zgodnie z kolejką i informuje o możliwości zakupu – obrazuje nasz rozmówca.

Drugi sposób jest zdecydowanie korzystniejszy finansowo, ale nie każdy da radę sprostać mu logistycznie. W tym wypadku chętny zakupem musi sam sobie zebrać towar. Leśniczy wskazuje mu właściwe miejsce, wyjaśnia wszystko od strony formalnej i technicznej, klient oddzielnie zbiera gałęzie, grubsze konary i osobno tzw. grubiny. Gdy uzna, że zebrał już opału wystarczająco, dzwoni do leśniczego, ten przyjeżdża robi obmiar drewna – osobno drobniejszego, osobno grubego - wycenia wszystko, nadaje asygnaty i kupujący może już drewno zabrać do domu.

Michalik podkreśla, że tak pozyskany towar jest naprawdę tańszy niż ten ze składów. Najważniejsze jednak jest to, że klienci mają wybór. ([email protected] Fot.: ilustracyjne pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu