Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
05/10/2020 - 11:50

Centrum monitoringu w Sączu zostanie rozbudowane i przeniesione. Dokąd?

W siedzibie Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Nowym Sączu zostanie utworzone nowoczesne centrum monitoringu miejskiego. Jest to konieczność, bo system jest modernizowany i rozbudowywany.

Działające do tej pory przy ul. Szwedzkiej 2 centrum monitoringu musi być w związku z tym również przystosowane do obsługi większej liczby kamer.

Właśnie został ogłoszony przetarg na przeniesienie istniejącego centrum i dostosowanie go do bardziej rozbudowanego systemu miejskiego monitoringu. Oferty można składach do ósmego października. I w tym samym dniu komisja konkursowa ma je otworzyć.

Przypomnijmy, że rozbudowa systemu rozpoczęła się w ubiegłym roku. Obecnie działa w nim ponad osiemdziesiąt kamer. Większość to urządzenia najnowszej generacji. Tych jest siedemdziesiąt dwie.

Siedemdziesiąt dwie nowoczesne kamery zainstalowano pod koniec ubiegłego roku na budynkach szkół i przedszkoli zarządzanych przez miasto. Uzupełniły one te, które szkoły, czy przedszkola już posiadały. Pozostałe kamery, które pracują już kilka, czy kilkanaście lat działają w starym, istniejącym systemie.

Do tej pory system monitoringu, funkcjonujący w Nowym Sączu obejmował jedenaście kamer. Są one zamontowane na rynku, ul. Jagiellońskiej, w rejonie pomnika Adama Mickiewicza na plantach miejskich, na hotelu „Beskid” w Nowym Sączu.

Przypomnijmy też, że w zeszłorocznym budżecie na to zadanie zostało zarezerwowane aż ćwierć miliona złotych. O wysokości tej kwoty zadecydowała jeszcze poprzednia rada miasta. Projekt rozbudowy miejskiego monitoringu przygotowały również poprzednie władze. Był on oczywiście konsultowany z sądecką policją i Zarządami osiedli.

Docelowo na terenie Nowego Sącza ma być zamontowanych dwieście kamer. Niewykluczone, że może ich być więcej. Rozbudowa miejskiego monitoringu to konieczność.

O montaż tych nowoczesnych urządzeń proszą mieszkańcy, a także Zarządy osiedli. Brakuje ich właśnie na osiedlach. Systemem monitoringu ma być objęty na przykład cały teren modernizowanego Parku Strzeleckiego.

Przy takiej ilości kamer musi także funkcjonować nowoczesne, przystosowane do obsługi tego typu urządzeń centrum monitoringu. Dlatego też władze miasta postanowiły go przenieść z dotychczasowej siedziby.

Obecnie funkcjonuje ono w punkcie przy ul. Szwedzkiej 2.

- Centrum miejskiego monitoringu chcemy przenieść do siedziby naszego Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Rynku 21 - mówi Artur Bochenek, zastępca prezydenta miasta Nowego Sącza. – Uważam, że będzie to dobre posunięcie, bo tam mieści się siedziba wszystkich służb odpowiadających za zarządzanie kryzysowe w mieście. To tam będzie się znajdował punkt zbiorczy, w którym operatorzy będą odbierali sygnał ze wszystkich kamer. Centrum to będzie wszystko koordynowało. Teraz jest ponad osiemdziesiąt kamer, a będzie jeszcze więcej. Nawet jeszcze w tym roku – zapewnia wiceprezydent.

Wiceprezydent zaznacza, że w Wydziale Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Nowym Sączu jest dyżur całodobowy. Pełnią go pracownicy odpowiadający za zarządzanie kryzysowe.

- Na razie nowe centrum będzie obsługiwało kamery miejskie, które już działają, ale w ciągu najdalej do dwóch lat chcemy podwoić ilość tych urządzeń w Nowym Sączu – dodaje wiceprezydent.

Władze miasta chcą zwiększyć liczbę kamer na plantach miejskich i w rejonie sądeckiego zamku. Na razie jest to jednak pomysł, który jest rozważany.

Obecnie pieczę nad miejskim monitoringiem sprawują operatorzy, którzy pełnią dyżury w istniejącym centrum miejskiego monitoringu. W ciągu doby zmienia się trzech dyżurnych.

- Przeniesienie istniejącego centrum monitoringu i jego rozbudowa to podstawa – mówi Ryszard Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu. – Jeśli chcemy mieć w mieście nowoczesny system monitoringu, jeśli chcemy, aby miasto rozwijało się pod tym względem to rozbudowa systemu i stworzenie nowoczesnego centrum, dającego możliwość szerokiej jego obsługi jest, moim zdaniem, nie potrzebą, ale koniecznością.

W nowoczesnym centrum miejskiego monitoringu musi być duża, nowoczesna, pojemna serwerownia dająca możliwość „wpięcia” kolejnych kamer, które będą instalowane w ramach rozbudowanego systemu, jak i możliwość archiwizowania nagrań rejestrowanych przez te urządzenia.

- Rozbudowa miejskiego monitoringu to przyszłość – dodaje szef Straży Miejskiej.   

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu