Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
08/10/2020 - 16:55

Cały kraj objęty żółtą strefą z czerwonymi wyjątkami. Od soboty

Od soboty (10 października) cały kraj zostaje objęty żółtą strefą z wyłączeniem powiatów ze strefy czerwonej. W tej ostatniej znajduje się nadal powiat limanowski.

Pojutrze na terenie całego kraju zaczną obowiązywać zasady jak w strefach żółtych. O tym poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej, w której uczestniczył również minister zdrowia Adam Niedzielski.

Premier wyjaśnił, że decyzja o objęciu całego kraju zasadami obowiązującymi w tzw. żółtych strefach wynika m.in. z faktu, że od soboty, 10 października znalazłoby się w nich ponad 100 powiatów czyli jedna trzecia powierzchni Polski.

- Dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Decyzje, związane z zaostrzeniem obostrzeń sanitarnych są, niestety konsekwencją rosnącej w kraju liczby nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem.

Od 10 października zostają wprowadzone zasady strefy żółtej na cały kraj. Oznacza to obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i komunikacji

- Jesteśmy kilka kroków przed brakiem łóżek i respiratorów – mówił dzisiaj premier. Zapewniał jednak, że wolnych pozostaje 60 proc. łóżek covid-owych w Polsce, a rząd jest w stanie zwiększyć ich liczbę.

Szef polskiego rządu apelował do Polaków o to, aby przestrzegali i nie lekceważyli obowiązku noszenie maseczki, o zachowywanie dystansu społecznego, o dezynfekcję. Od tych zasad zależy skuteczność walki z koronawirusem – podkreślił. Do tego apelu przyłączył się minister Niedzielski.

- Nasze podejście w tym zakresie musi doprowadzić do tego, że spowolnimy przyrost zakażeń. Tylko w ten sposób unikniemy drugiego locdownu i niedostępności służby zdrowia dla pacjentów – mówił premier.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że trzeba pamiętać o przestrzeganiu reżimu sanitarnego, bo mamy do czynienia z rozszerzaniem się epidemii.

- Warto spojrzeć na poziom zgonów w przedziałach wiekowych. Jest on bardzo różny – mówił. - Koronawirus atakuje między innymi ludzi starszych. Szef rządu zachęcał ludzi starszych do pozostawania w domach i przemieszczania się w sytuacjach, gdy jest to absolutnie konieczne.

Wybrzmiała też informacja o zmianach w strategii walki z epidemią. To więcej łóżek dla pacjentów z COVID – 19, sprawniejsza koordynacja przepływu pacjentów, większa rola POZ i nowe zasady epidemiczne.

- Przygotowując tę strategię identyfikowaliśmy główne wyzwania jako nałożenie się sezonu grypowego na koronawirus – mówił minister zdrowia.  – Dlatego też lekarzom POZ umożliwiliśmy zlecanie testów. Zmieniamy strategię postępowania z infrastrukturą szpitalną. Najważniejsze zmiany to więcej łóżek, respiratorów, ale sam sprzęt nie leczy. Będziemy pracowali nad tym, żeby personel medyczny był bardziej zaangażowany w walkę z pandemią.

Podczas dzisiejszej konferencji mówiono o tym, że zostanie zwiększona liczba łóżek dla pacjentów z COVID – 19. W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Liczba łóżek zwiększy się o blisko 4 tysiące miejsc. Zamiast 9 szpitali wysokospecjalistycznych będziemy mieli 16 szpitali koordynacyjnych. Jeden w każdym województwie.

Szpitale trzeciego poziomu referencyjności zostaną zredefiniowane. Do tej pory były to szpitale specjalistyczne.

- Zmieniamy charakter, przekształcamy je na szpitale hybrydowe, które będą zajmowały się wyłącznie leczeniem COVID-u. – Będą to szpitale koordynacyjne – powiedział szef resortu zdrowia.

Resort zdrowia zwiększa też rolę lekarzy POZ w walce z koronawirusem. Po zmianach, lekarze będą mogli kierować pacjenta do izolacji domowej i do izolatorium. Zostaje też zniesiony obowiązek spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID – 19 podczas teleporady.

Szef resortu zaznaczył, że lekarz POZ jest zobowiązany w formie teleporady czy wizyty udzielić pomocy pacjentowi.

Była też mowa o tym, że sprawniejsza koordynacja to zadanie wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego.

- Zdecydowaliśmy o zwiększeniu zakresu zadań tych zespołów i wzmocnieniu ich składu – wspomniał minister zdrowia.  – Dołączą przedstawiciele NFZ, przedstawiciele szpitali koordynacyjnych.

Jasno wybrzmiało też, że ta strategia będzie elastyczna.

Od soboty 10 października liczba gości w restauracjach będzie ograniczona do jednej na każde 4 m2, w imprezach plenerowych będzie mogło brać udział maksymalnie 100 osób, a podczas wydarzeń kulturalnych w zamkniętych pomieszczeniach liczba widzów nie będzie mogła przekraczać 25 proc. dostępnych miejsc.

Novum, jeśli chodzi o lokale gastronomiczne, bary, restauracje w strefie czerwonej jest takie, że będą otwarte do 22.

Maseczki, maseczki. To słowo wielokrotnie padało na dzisiejszej konferencji. One są hamulcem bezpieczeństwa jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się pandemii.

Premier zapowiedział też, że w sobotę poznamy kolejne zasady walki z Covid-19.

- Jestem przekonany, że spowolnią wzrost zakażeń" - oświadczył.

[email protected], fot. twitter Ministerstwo Zdrowia, kancelaria premiera.







Dziękujemy za przesłanie błędu