Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
04/04/2017 - 13:10

Były szef Solidarności w sądeckim PKP Cargo skazany za wyłudzenie

Znowu zrobiło się głośno o zwolnionym dyscyplinarnie z PKP Cargo byłym szefie zakładowej „Solidarności Józefie W. Tym razem z powodu oskarżenia związkowca o wyłudzenie z terenu zakładu kostki brukowej. Sprawa toczyła się przed Sądem Okręgowym w Nowym Sączu ponad dwa lata. Wilk został uznany za winnego.

Przypomnijmy, że kariera byłego szefa zakładowej „Solidarności w sadeckim PKP Cargo zakończyła się w lipcu 2013 roku.  To wtedy związkowiec został zwolniony dyscyplinarnie między innymi za nieusprawiedliwione nieobecności w pracy, pobieranie nienależnego wynagrodzenia oraz fałszowanie kart pracy. Ujawnić miał to audyt, który zleciła spóła. Zarząd PKP zarzucił związkowcowi kradzież kostki brukowej.

Trzy lata temu na terenie zakładu przy ulicy Wyspiańskiego był remontowany parking. Zerwana kostka brukowa miała trafić na prywatna działkę Józefa W. Sprawa, która została wykryta podczas kontroli w zakładzie trafiła do prokuratury.

W. próbował to bagatelizować, powołując się na rzekomą zgodę kierownictwa zakładu na wzięcie kostki. Mówił też o jej małej wartość i tym, że przecież kostkę zwrócił - mówi jeden z pracowników sadeckiego PKP Cargo.- Ale uważamy, że nie powinno być tak, że ktoś coś wynosi z zakładu, a jak przypadkiem się to wykryje, to odda i jest o.k. Mało tego. On, jako przewodniczący związku, powinien był dawać innym przykład właściwej moralności. Od związkowca powinno się więcej wymagać, bo zaufali mu pracownicy.

Dochodzenie w Sadzie Okręgowym w Nowym Sączu toczyło się dwa lata. Teraz zapadł wyrok. Skazujący.

Sprawa dotyczyła wyłudzenia od PKP Cargo kostki brukowej o wartości 8 tys.019 zł - mówi w rozmowie z Sądeczaninem Info rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Nowym Sączu do spraw karnych. Bogdan Kijak. Sąd uznał byłego szefa związku za winnego. Nałożył karę grzywny w wysokości 3 tys. złotych. Do tego dochodzi jeszcze obciążenie kosztami sądowymi na rzecz Skarbu Państwa w wysokości 2,5 tys. zł - dodaje Kijak.  

Wyrok jest nieprawomocny. Józef W. ma prawo wniesienia apelacji.

(ami), fot. Archiwum SądeczaninaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)