Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława
07/04/2019 - 21:05

Butelkomat w Nowym Sączu? Sprawa nabrała rozpędu

Pisaliśmy o pomyśle zainstalowania w Nowym Sączu specjalnego automatu do utylizacji butelek i nie trzeba było długo czekać, żeby mieszkańcy miasta go zaakceptowali i kibicowali sprawie. Prezydent również zainteresował się tematem.

O co chodzi? O pomysł, który wypalił już w Krakowie, a także wielu miastach w Europie oraz na Świecie. Przychodzimy ze zużytymi butelkami, wkładamy je do specjalnego automatu, a po wszystkim otrzymujemy gratyfikację finansową. Z inicjatywą wystąpił klub radnych ‘Wybieram Nowy Sącz”.

- Mamy gotowy już stosowny projekt uchwały i złożymy go w biurze rady. Skoro takie urządzenie przyjęło się i cieszy się popularnością w stolicy naszego województwa, to czemu podobnie nie miałoby być w Nowym Sączu? Jestem dobrej myśli - powiedział Michał Kądziołka, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Automatem zainteresował się również Ludomir Handzel. - Zwróciłem się z prośbą do prezesa spółki NOVA o przygotowanie i zaprezentowanie analizy ekonomicznej i ekologicznej funkcjonowania tak zwanego butelkomatu - napisał prezydent na swoim koncie w portalu społecznościowym.

Na pytanie co sądzą o tym mieszkańcy, pojawiło się sporo pozytywnych komentarzy.

- Już dawno powinno to być jako podstawowe wyposażenie większości sklepów! Np kupując butelkę z biedronki możesz oddać w biedronce i odbierasz paragon który później skanujesz przy kasie i finalna cena jest niższa o te oddane butelki - napisał pod wpisem prezydenta Eryk.

O krok dalej poszedł Jakub, sugerując zwiększenie zakresu przyjmowanych odpadów. - Jak będzie dostosowany do skupu wszystkich rodzajów opakowań jednorazowych to problem z zaśmiecaniem miasta i brzegów naszych rzek, jezior i stawów powinien zniknąć. W każdym bądź razie miło by było.

- Moim zdaniem jak najbardziej !!! Takie urządzenia widziałam w Niemczech i zdają super egzamin, nie tylko butelki, ale także puszki. Świetna sprawa - podobnego zdania była Dominika.

Michał z kolei nawiązał do opisywanego przez portal „Sądeczanin” wysypywania śmieci w terenie. - Również uważam, że to bardzo dobry pomysł, poza samą możliwością odsprzedania niepotrzebnych butelek z przeróżnych napojów, rozwiązanie podejrzewam będzie miało jeszcze drugi uboczny skutek ... między innymi czystsze brzegi rzek - podkreślił w swoim komentarzu.

Jak finalnie zakończy się sprawa butelkomatu? Czekamy na wieści z Ratusza.

MŚ (m.smierciak@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu