Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 sierpnia. Imieniny: Ireneusza, Konstantego, Marii
16/08/2018 - 15:10

Brakuje 14 milionów złotych na inwestycje w sądeckim szpitalu

Na zrealizowanie potężnego planu inwestycyjnego sądeckiego szpitala rozpisanego na kilka lat brakuje obecnie bagatela 14 mln złotych. Dzisiaj potwierdził to oficjalnie Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego i zapewnił, że nad problem znalezienia w budżecie województwa małopolskiego niebagatelnej kwoty pochylą się radni już najprawdopodobniej na najbliższej sesji sejmiku województwa małopolskiego.

Sądecki szpital realizuje już potężny plan, obejmujący kilka bardzo potrzebnych inwestycji. Mowa tutaj między innymi o budowie nowego pawilonu ginekologiczno-położniczego, remoncie starego pawilonu, gdzie teraz działają dwa oddziały – ginekologiczno-położniczy oraz noworodkowy, a także m.in. o remoncie kilku oddziałów: wewnętrznego, chirurgii dzieci oraz pediatrycznego w głównym budynku szpitala przy ul. Młyńskiej. Wartość tego projektu został oszacowany na ponad 48 mln złotych. 

Sądeckiemu szpitalowi, który jest jednostką podlegającą pod Urząd Marszałkowski w Krakowie udało się pozyskać na realizację tych zadań sporą kwotę, w formie unijnej dotacji. Część środków z budżetu województwa małopolskiego dołożył marszałek. Część pieniędzy z własnego budżetu dołożył także szpital.

Okazuje się jednak, że 48 milionów złotych, które szpital miał zagwarantowane na realizację tych kluczowych dla tej jednostki inwestycji, przy dzisiejszych, wyśrubowanych cenach dyktowanych przez wykonawców z branży budowlanej startujących do przetargów ma się nijak do rzeczywistości.

- Wspomniany plan inwestycyjny sądeckiego szpitala był przygotowywany na przełomie 2016 i 2017 roku – mówi Elżbieta Jasińska, koordynator szpitalnego projektu – Wtedy też została przygotowywana dokumentacja kosztorysowa i taka kwota była wówczas wyszacowana. Mamy rok 2018 i ceny za usługi oraz materiały budowlane, niestety poszybowały w górę. Nastąpił wzrost cen na rynku. Tego nikt się nie spodziewał. Niestety do zrealizowania wszystkich zaplanowanych inwestycji, w ramach przyjętego planu inwestycyjnego brakuje nam czternastu milionów złotych, które trzeba gdzieś znaleźć. Niedawno wystosowaliśmy w tej sprawie oficjalne pismo do marszałka województwa małopolskiego, z prośbą o dodatkowe fundusze.

W ramach tego potężnego planu inwestycyjnego wyremontowano już w szpitalu oddział wewnętrzny. Teraz rozpoczął się remont oddziału chirurgii dziecięcej, który potrwa do 20 września. Następny w kolejności jest oddział pediatryczny.

W tym roku miała się rozpocząć się też budowa nowego pawilonu ginekologiczno-położniczego. Dyrekcja szpitala liczyła, że prace zaczną się w właśnie w tym miesiącu. Niestety.

Procedury przetargowe się przedłużają. Pierwszy przetarg ogłoszony na to zadanie musiał być unieważniony. Firmy, które stanęły do niego zaproponowały wówczas ceny zaporowe dla szpitala. Został rozpisany drugi przetarg. Obecnie ta procedura jest w toku.

Czy uda się jeszcze w tym roku wyłonić wykonawcę, który wybuduje nowy pawilon ginekologiczno-położniczy?

- Mamy nadzieję, że rozstrzygniemy przetarg – dodaje Elżbieta Jasińska.

Nawet, gdyby udało się wyłonić wykonawcę, to nasuwa się pytanie, czy w tym roku nowy pawilon ginekologiczno-położniczy ”wyłoni” się z ziemi. Wcześniej trzeba rozburzyć budynek szpitalnej pralni. Na tym miejscu budowany będzie nowy pawilon.

Władze województwa małopolskiego mają twardy orzech do zgryzienia. Gdzie znaleźć brakujące czternaście milionów złotych?

Leszek Zegzda, członek województwa małopolskiego, kierujący również Radą Społeczną szpitala potwierdzając publicznie, że sądeckiemu szpitalowi brakuje 14 milionów złotych zaznaczył, że znalezienie tych dodatkowych funduszy jest kluczową kwestią dla władz Małopolski.

- Wszyscy czekają nie tylko na nowy oddział ginekologiczno-położniczy, ale też na remont starego budynku, w którym obecnie pracują: ginekologia i oddział noworodkowy. To są dla wszystkich sądeczan strategiczne rzeczy  – nie ukrywa Leszek Zegzda pytany o realne szanse na znalezienie tych brakujących pieniędzy.

Podkreśla jednak, że jest to problem nie tylko sądeckiego szpitala.

- Wszystkie szpitale wojewódzkie zgłosiły nam swoje dodatkowe potrzeby finansowe. Jest to ponad 65 milionów dodatkowych złotych. Mam nadzieję, że to szczęśliwie się zakończy. Może na najbliższej, albo wrześniowej sesji sejmiku wojewódzkiego podejmiemy decyzję o zwiększeniu wieloletniego planu finansowania o kwotę 14 milionów dla sądeckiego szpitala – zapowiada dość enigmatycznie członek zarządu województwa.

[email protected], ES. Fot. IM.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"