Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
09/01/2020 - 13:25

Bernard Stawiarski uznany za winnego. Jest wyrok w sprawie karnej

8 stycznia w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu zapadł wyrok – Bernard Stawiarski został uznany winnym popełnienia przestępstwa z art. 212 Kodeksu Karnego a dokładniej zniesławienia siedmiu radnych gminy Chełmiec. Wyrok nie jest prawomocny.

Przypomnijmy, że sprawa ta toczyła się od dwóch lat. Po tym jak okazało się, że radni kadencji 2014-2018 Rafał Kmak, Jakub Ledniowski, Józef Bajdel, Włodzimierz Marszałek, Zbigniew Kuźma, Józef Włodarczyk oraz Tadeusz Lis podpisali się pod pismem skierowanym do MSWiA poddającym w wątpliwość zasadność nadania Chełmcowi statusu miasta w związku ze sposobem, w jaki zostały przeprowadzone konsultacje społeczne i skutecznie zablokowali ten proces – wstępnie – na rok, Bernard Stawiarski nazwał ich publicznie "zdrajcami i płatnymi pachołkami ratusza". - Jeżeli by tak było, że radni tak zrobili, to są PZPR-owcy, płatni zdrajcy, pachołki ratusza, sądecka piata kolumna – takie dokładnie słowa padły ze strony wójta na antenie Radia Kraków. 

Zobacz też: Stawiarski versus radni, których nazwał „płatnymi zdrajcami”. Ugody nie ma

Radni w swoim powództwie zarzucili wójtowi przestępstwo z art. 212 Kodeksu Karnego, czyli zniesławienie. Karą w podobnej sprawie może być nawet ograniczenie wolności. Pierwsza rozprawa odbyła się pod koniec września 2018 roku – przedstawicieli mediów nie wpuszczono na salę. A gdy dosłownie po kilkunastu minutach radni wyszli, z miejsca zastrzegli, że sąd zabronił im udzielania jakichkolwiek informacji pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Dowiedzieliśmy się wtedy jedynie, że nie doszło do pojednania choć taki jest cel pierwszej rozprawy w podobnych przypadkach. Potem kolejny termin został przesunięty ze względu na sytuację osobistą wójta. Rozprawa odbyła się we wrześniu 2019 – sąd podtrzymał decyzję o zakazie komentowania jej przebiegu nałożonym na strony.

Wczorajsza rozprawa okazała się rozstrzygającą. Jak nas poinformował rzecznik Sądu Okręgowego Bogdan Kijak sąd uznał Bernarda Stawiarskiego za winnego, ale jednocześnie podjął decyzję o warunkowym umorzeniu na jednoroczny okres próbny. Wójt musi również wpłacić 1 tysiąc złotych świadczenia na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej i ma obowiązek opublikowania przeprosin na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Chełmcu. Wyrok nie jest prawomocny. Stronom przysługuje odwołanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe