Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 września. Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
25/04/2019 - 11:20

Będzie korekta projektu sądeckiego Parku Strzeleckiego [ZDJĘCIA]

Już niebawem w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu rozpocznie się kolejny etap zaplanowanych prac – wyburzanie starej, parkowej infrastruktury. Chodzi o muszlę koncertową, widownię i inne budynki znajdujące się w ogrodzonej części rekreacyjnej.

Wkrótce, jak zapewnił wiceprezydent Artur Bochenek ma być rozstrzygnięty przetarg na rozbiórkę tych obiektów.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu w parku zakończyła się prowadzona od lutego wycinka drzew. Pilarze wycięli prawie czterysta drzew. Ich wycinka była pierwszym elementem rewitalizacji od lat zaniedbanego parkowego terenu. Część drzew została usunięta z uwagi na, jak to określają dendrolodzy, ich zły stan fitosanitarny. Były to drzewa chore, zaatakowane przez grzyby i różnego rodzaju szczepy pleśni. Część natomiast wycięto, bo rosły w takim miejscu, że kolidowały z planami rewitalizacji.

Czytaj też: Co zostało z dawnego Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu

Teren został po wycince uporządkowany. Ścięte drzewa wywieziono z parku.

- Jest ogłoszony przetarg na sprzedaż drewna pozyskanego z wycinki – mówi wiceprezydent Artur Bochenek. – Wkrótce też rozstrzygniemy przetarg na prace rozbiórkowe na terenie parku. Ten etap ma być zrealizowany do końca czerwca. Przygotowujemy także kolejny przetarg związany z dostawą mediów na rewitalizowanym terenie, m. in. instalację nowej sieci energetycznej. Będzie on ogłoszony już niebawem. Realizacja tego zadania przypadnie na miesiące wakacyjne.

Nowe władze miasta zdecydowały się jednak dokonać niewielkich korekt i zmian w zleconym jeszcze przez poprzedniego prezydenta Ryszarda Nowaka projekcie rewitalizacji parku.

- Chcemy wprowadzić trochę zmian między innymi w konstrukcji i kształcie dachu kompleksu amfiteatru ze sceną i widownią – dodaje wiceprezydent Bochenek. – Oczywiście musi to być zaakceptowane przez Urząd Marszałkowski, który jest organem dotującym to zadanie.

Przypomnijmy, co zakładał pierwotny projekt rewitalizacji parku, na który miasto otrzymało dofinansowanie.

Pierwotny projekt obejmował postawienie zadaszonego kompleksu amfiteatru ze sceną i widownią na 4 tysiące miejsc. Ujęto w nim również instalację urządzeń projekcyjnych dla kina letniego z laserowym projektorem i ekranem pneumatycznym, przebudowę parkowych alejek, instalację nowego oświetlenia. W projekcie nie zapomniano o fontannie, pawilonie parkowym, ścieżce do uprawiania joggingu i wszelkiego rodzaju urządzeniach dla dzieci.

Nie zapomniano także o parkingach dla samochodów. Przewidziano budowę około 200. wydzielonych miejsc postojowych i przebudowę ulic Jadwigi Wolskiej i Ogrodowej.

Jeśli Urząd Marszałkowski zaakceptuje wspomniane zmiany, to pozwoli to miastu zaoszczędzić trochę pieniędzy.

- Mamy nadzieję, że może to być przynajmniej kilka milionów złotych – uściśla wiceprezydent.

Kolejnym etapem będzie ogłoszenie zasadniczego przetargu na budowę kompleksu wraz z zadaszeniem i budynkami towarzyszącymi. Ma to nastąpić jeszcze w wakacje.

Jak widać nowe władze miasta zdecydowały się na realizowanie rewitalizacji Parku Strzeleckiego etapami.

- Etapowanie zadania przełoży się, mam nadzieję, na pewne oszczędności – uważa wiceprezydent.

Przypomnijmy, że Nowy Sącz otrzymał prawie 30 milionów złotych dofinansowania na rewitalizacje zaniedbanego Parku Strzeleckiego. Miasto pozyskało je z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Całkowity koszt rewitalizacji Parku Strzeleckiego został oszacowany na ponad 53 mln złotych. Planowany termin zakończenia realizacji przewidziany został na luty 2021 roku. 

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM. 

Będzie korekta projektu Parku Strzeleckiego
Już niebawem w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu rozpocznie się kolejny etap zaplanowanych prac – wyburzanie starej, parkowej infrastruktury. Chodzi o muszlę koncertową, widownię i inne budynki znajdujące się w ogrodzonej części rekreacyjnej.


Dziękujemy za przesłanie błędu