Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
20/04/2022 - 11:30

Będą szczepić lisy, zabezpieczcie zwierzęta domowe. Zwłaszcza psy i koty

Już za kilka dni w Małopolsce, a tym samym na Sądecczyźnie, rusza kolejna akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Oznacza to, że musimy zabezpieczyć nasze zwierzęta domowe. Dlaczego?

Zapach szczepionki wabi nie tylko lisy, ale również zwierzęta domowe. By nie doszło do bezpośredniego kontaktu między lisami a choćby psami czy kotami organizator akcji, czyli Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny apeluje, by zwierzaki domowe trzymać w zagrodach albo wyprowadzać zawsze na smyczy i w kagańcu. Chodzi też o to, by nasi pupile nie zjedli zawartości przeznaczonej dla lisów. Gdyby tak się stało, zwierzaka należy zawieść na obserwację do weterynarza.

Kontaktu ze szczepionką powinni unikać również ludzie. Nie należy jej podnosić a tym bardziej rozłamywać – zawartość jest płynna i może dostać się bezpośrednio do ludzkiego organizmu albo przez śluzówkę oka czy nosa albo przez nawet najdrobniejsze skaleczenie na skórze. Każdy taki przypadek ze względów bezpieczeństwa należy zgłaszać do sanepidu i bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Specjaliści zalecają również, by po każdym kontakcie ze szczepionką jak najszybciej dokładnie wymyć ręce.

Zobacz też: Pierwsze takie trojaczki w Polsce! Zajrzyj na żywo do gniazda orłów bielików

Jak zapewniają leśnicy z Sądecczyzny powtarzane cyklicznie tego typu akcje przynoszą bardzo wymierne efekty. Ostatni przypadek wścieklizny u lisa na jego terenie miał miejsce kilka lat temu. Jednak tzw. strefa zapowietrzona wyznaczona w okolicy Dunajca bardzo szybko została zlikwidowana – u kolejnego odstrzelonego tu lisa wścieklizny już nie stwierdzono.

Co sami leśnicy podkreślają jednocześnie, że skuteczność szczepień ma też inny skutek. Wścieklizna, wirus wścieklizny był elementem naturalnej selekcji gatunku. Teraz go zabrakło i realnie jedynym strażnikiem liczebności lisów są myśliwi prowadzący ich kontrolowane odstrzały.

Przy okazji warto też dodać, że szczepionki nie są zrzucane nad zwartymi kompleksami leśnymi a na granicy między lasami a łąkami, polami czy brzegami rzek.

Zobacz też: Niczym piloci bombowców precyzyjnie szczepią lisy z samolotów! To majstersztyk

Już na zakończenie, jako ciekawostkę, przypomnijmy, że przez wiele lat przetarg na przeprowadzenie zrzutów szczepionek wygrywał Aeroklub Podhalański Nowy Sącz. I to właśnie od naszych lotników wiemy, że to nie lada przedsięwzięcie. Każda dawka szczepionki musi spaść w ściśle określonej odległości od poprzedniej, a każdy pojedynczy zrzut rejestrują i weryfikują systemy GPS! A jest jeszcze trudniej, bo w każdej akcji jednorazowo bierze udział kilkanaście samolotów.

Część szczepionek jest też wykładana ręcznie we wcześniej wyznaczonych na podstawie analizy zachowania i migracji zwierząt miejscach. Zapowiadana akcja potrwa od 25 do 29 kwietnia.

Wszelkich informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udzielają:
- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii W Krakowie – tel.: 12 293 10 00
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Nowym Sączu tel.: 18 441 24 01
- Powiatowy Inspektorat w Limanowej tel.: 18 337 17 61
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gorlicach tel.: 18 352 67 02. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info KS)







Dziękujemy za przesłanie błędu