Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
25/10/2023 - 15:10

Będą nowe stawki opłaty targowej w Nawojowej. Warunki dyktuje inflacja

Już na najbliższej sesji radni w Nawojowej zadecydują o wymiarze opłaty targowej, która obowiązywać będzie w 2024 roku. Co z tego wyniknie dla handlowców? Warunki w tym wypadku dyktuje inflacja.

Zacznijmy od tego, że górną wysokość stawek, które będą obowiązywać w kolejnym roku ustala minister finansów. Przypomnijmy też, że opłata targowa, którą ustalać będą radni dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej dokonujących sprzedaży na targowiskach na terenie Gminy Nawojowa.

A stawki, które obowiązują w tym roku wynoszą kolejno 29 zł od każdego zajętego miejsca targowego o powierzchni do 2 metrów kwadratowych i za każdy rozpoczęty metr dodatkowe 17 zł. Oczywiście w skali dnia. Jak to będzie wyglądać w przyszłym roku? Takiej informacji w projekcie uchwały podanym już do wiadomości publicznej nie ma, ale przypomnijmy, że ostatnia podwyżka uchwalona została w 2021 roku, gdy ceny na rok 2022 podniesiono kolejno o 3 i 2 złote. W 2023 roku opłaty utrzymano na tym samym poziomie, nie podniesiono ich nawet o wskaźnik inflacji. Czy gmina chce podtrzymać ten kierunek? 

Nawojowa: 8 milionów wystarczy? Wójt mówi krótko: dziś tego nie wiem. O co chodzi?

- Stawki podniesiemy, ale tylko uwzględniając inflację, czyli o 15 procent – odpowiada wójt Stanisław Kiełbasa.

Zaznaczmy jednocześnie, że maksymalny wymiar opłaty dopuszczony przez przepisy na 2024 rok to 1 096,39 zł dziennie. Wiadomo też, że z opłaty będą nadal zwolnieni ci, którzy prowadzoną podczas imprez charytatywnych, kulturalnych, sportowych, edukacyjnych oraz imprez promujących gminę Nawojowa, sprzedają rękodzieło artystyczne. Nadal też nie trzeba będzie płacić za handel na kiermaszach świątecznych i agropromocji. Płacić nie będą też ci, którzy wystawiają kramy przed swoje sklepy.

Już na zakończenie dodajmy, że wpływy z opłat targowych do budżetu gminy sięgnęły 2 695 zł. Z kolei w 2023 roku, do 31 sierpnia, samorząd pozyskał na nich jedynie 373 zł. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu