Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
17/12/2019 - 10:35

Autobusy MPK w Kamionce Wielkiej: gmina nadal twardo negocjuje

625 tysięcy złotych – tyle według projektu budżetu na 2020 rok gmina Kamionka Wielka chce przeznaczyć na korzystanie z usług transportowych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Jednak wójt Andrzej Stanek zastrzega, że negocjacje w tej sprawie nadal trwają.

Autobusy MPK w Kamionce Wielkiej – negocjacje nadal trwają

Gmina Kamionka Wielka to kolejny samorząd Sądecczyzny, który musi zmierzyć się z koniecznością renegocjacji warunków porozumienia, na mocy którego mieszkańcy gminy mogą korzystać z usług MPK. W tym roku gmina musiała wyłożyć na ten cel około 365 tysięcy, ale już w projekcie budżetu na rok 2020 na umowę z MPK zarezerwowano aż 625 tysięcy. Jednak wójt Andrzej Stanek zastrzega, że na dziś nie jest w stanie powiedzieć, ile ostatecznie gmina będzie musiała zapłacić. Dlaczego?

Zobacz też: Hala sportowa w Kamionce Wielkiej musi zaczekać. Gminy na nią nie stać

Bo negocjacje nadal trwają a obie strony stawiają twarde warunki. Gminie udało się zejść ze stawki 3 złote za wozokilometr na stawkę 2,8 zł, gminy Nawojowa i Podegrodzie zgodziły się ostatnio na stawkę 2,5 zł, ale Kamionka Wielka nadal walczy próbując pogodzić interes mieszkańców z możliwościami finansowymi gminy.

A stawka jest bardzo wysoka. Już w lipcu, gdy tylko MPK ogłosiło, że zażąda od swoich partnerów z Sądecczyzny wyższych stawek, rozmawialiśmy na ten temat z sołtysami z terenu Kamionki Wielkiej, którzy byli zgodni – MPK jest dla mieszkańców jedynym gwarantem właściwej obsługi. Nasi rozmówcy posiłkowali się konkretnymi argumentami.

Zobacz też: Nie ma sensu "reanimować trupa"? Lepiej od razu wybudować most objazdowy

- Kiedyś już było tak, że MPK u nas nie jeździło i Góry Jamnickie oraz Wolę Wyżną obsługiwał inny przewoźnik. Ale on nie dysponował przystankami po drodze i zatrzymywał się jedynie na dworcu PKS co mocno utrudniało mieszkańcom życie. MPK ma tych przystanków całą sieć, można zatrzymać się tam, gdzie człowiekowi najwygodniej – podkreślał sołtys Mystkowa Stanisław Poręba.

- Z autobusów MPK korzystają przede wszystkim ludzie młodzi, którzy jeżdżą do szkół do Nowego Sącza, ci co co niedzielę jadą tam do kościoła na mszę i ci, co pracują w Nowym Sączu. Rano i popołudniu autobusy bywają nawet przepełnione - obrazował w tym samym tonie Bartłomiej Kłębczyk z Kamionki Wielkiej.

Temat będziemy śledzić na bieżąco.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu