Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
17/10/2020 - 13:20

Apel wojewody do mieszkańców: bądźmy odpowiedzialni, minimalizujmy ryzyko

- Zalecam daleko idące ograniczenie aktywności w codziennym funkcjonowaniu, zgodnie z obostrzeniami wprowadzonymi przez polski rząd – apeluje do mieszkańców Małopolski wojewoda Łukasz Kmita. – Bądźmy odpowiedzialni i minimalizujmy ryzyko.

Apel ten nie jest nieuzasadniony. W ciągu ostatnich kilku dni w Małopolsce potwierdzono ponad osiem tysięcy nowych zakażeń. I z każdym dniem jest coraz więcej chorych. Dzisiaj w województwie, które z wyjątkiem powiatów brzeskiego, dąbrowskiego, proszowickiego i tarnowskiego, weszło do czerwonej strefy, mamy 1264 nowych zakażonych.

Czytaj także: Region: szpitale zwiększają liczbę łóżek dla pacjentów chorych na COVID - 19

Epidemia wkroczyła w Małopolsce na inny poziom niż dotychczas. Niestety, jeśli chodzi o nowe potwierdzone zakażenia to nie są to, jak to miało miejsce na początku pandemii ogniska rodzinne, ale w większości są to przypadki rozproszone. Zakażenia występują we wszystkich powiatach.

Sytuacja robi się bardzo trudna. Szpitale różnych szczebli wypełniają się chorymi na COVID – 19.  W ciągu ostatnich dni, na polecenie wojewody liczba łóżek dla pacjentów chorujących na COVID – 19 została zwiększona, również w szpitalach w naszym regionie. Od 9 do 16 października liczba łóżek zwiększyła się w województwie z 899 do 1495. Już wydane zostały decyzje gwarantujące jej poszerzenie od najbliższego poniedziałku do 1914 łóżek.

Czytaj także: Druga fala koronawirusa w natarciu. Zmarło czterech mieszkańców z Sądecczyzny

W najbliższym czasie bazę łóżek poszerzy zarówno Szpital im. Żeromskiego (do 89 łóżek – 22 proc.), jak i Szpital im. Narutowicza (do 84 łóżek – proc.). Podobnie szpitale wojewódzkie: Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera (do 50 łóżek – 8 proc.), Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II (do 76 łóżek – 14 proc.), Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie (do 63 – proc.).Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)