Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 12 listopada. Imieniny: Konrada, Renaty, Witolda
11/08/2018 - 18:30

Anioły suszą skrzydła nad sądeckim rynkiem [ZDJĘCIA]

Anielsko zrobiło się w Nowym Sączu za sprawą dwunastego już Jarmarku Anielskiego, który na dwa weekendowe dni zagościł na płycie rynku. Deszczowa aura sprawiła jednak, że w pierwszym dniu jarmarku oglądających anielskie stoiska jak i kupujących było zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach.

Deszczowa pogoda skutecznie odstraszyła część sądeczan. Anielski jarmark został zainicjowany dwanaście lat temu. Impreza przyjęła się w Nowym Sączu i cieszy się zawsze dużą popularnością wśród mieszkańców. W tegorocznym dwudniowym kiermaszu rękodzieła artystycznego swój udział zapowiedziało kilkudziesięciu wystawców z Nowego  Sącza i innych miejscowości, nie tylko z Małopolski.

Część wystawców prezentowała się na sądeckim Rynku już dzisiaj. Inni dołączą do nich jutro. Są wśród nich twórcy ludowi, rękodzielnicy, kolekcjonerzy i miłośnicy sztuki o ludowej proweniencji.

Na jarmarku królują oczywiście anioły z drewna, bibuły, wosku, koronki, koralików, aniołki malowane i szyte z materiałów. Są anielskie pocztówki. Na straganach wystawców każdy znajdzie coś dla siebie. Są także inne towary, którymi handlują wystawcy. Warto oglądać. Jeśli coś szczególnego wpadnie nam w oko, to można potargować się z wystawcami.

Na Jarmark Anielski, który rozgościł się na sądeckim rynku, mimo niesprzyjającej pogody wybrała się Maria Kantor, mieszkanka Nowego Sącza.

- Przychodzę tutaj co roku - mówi pani Maria. - Uwielbiam klimat tej imprezy. Przyciąga mnie piękne rękodzieło, które na tym jarmarku jest prezentowane. Czy te przepiękne anioły z koralików, robione z bawełnianych nici nie są słodkie? Przychodzę, aby nacieszyć oczy anielskim asortymentem. Tutaj można zobaczyć i kupić unikatowe, oryginalne rzeczy. Sama także robię anioły z koralików, albo kordonka. Anioły to bardzo wdzięczny temat do pracy.

Grażyna Bartmańska z Nowego Sącza pojawiła się na sądeckim rynku ze swoją, własnoręcznie wykonaną kolekcją aniołów. Pani Grażyna maluje je na drewnie, "wyczarowuje" anielskie postaci z kawałków różnych materiałów.

- Swoje prace wystawiam na jarmarku regularnie - mówi pani Grażyna. - Kilka lat temu odważyłam się wziąć w nim udział i jarmark tak mi się spodobał, że uczestniczę w nim co roku.

Co jest takiego w aniołach, że artyści i twórcy rękodzieła chętnie je malują, rzeźbią ich podobizny?

- Anioły są bardzo wdzięcznym tematem - dodaje pani Grażyna. - Bardzo kobiecym, eterycznym i troszeczkę tajemniczym. Anioł kojarzy się ludziom z dobrem, z opieką, z istotą, która czuwa nad nami. Każdy ma swojego anioła stróża. Z pewnością każdy z nas miał taki moment w życiu, że przekonał się, iż jakiś anioł nad nim czuwa.

Po raz kolejny na Jarmarku Anielskim w Nowym Sączu swoje prace z podobiznami aniołów wystawia też małżeństwo Zofia i Andrzej Tylkowie, którzy przyjechali z jednej z miejscowości w Małopolsce. Oboje są bardzo mocno związani z Nowym Sączem i bardzo często tutaj przyjeżdżają.

- Mamy tutaj bardzo liczną rodzinę - mówi pan Andrzej. - Często u nich bywamy. Moja żona maluje, natomiast ja rzeźbię. Mamy autorską technikę malowania. Dlaczego taka anielska tematyka? Wiąże się ona trochę z naszym życiem. Kiedyś mieliśmy groźny wypadek i wyszliśmy z niego obronną ręką. Prawdopodobnie jakiś anioł musiał nam pomagać. Wierzymy, że każdy człowiek ma anioła stróża, który czuwa i wspiera. Bardzo dużo jest aniołów stróżów, które w różnych rzeczach pomagają i chronią.

Ten jarmark - podkreśla pan Adam rozpoczął się od wystawy ich prac dwanaście lat temu, którą zorganizowano w sądeckim ratuszu. Były one wtedy eksponowane w salach, korytarzach, a także na głównych schodach w magistracie.

W Sądecki Jarmark Anielski wpisały się dzisiaj również prezentacje artystyczne. Jutro organizatorzy zapraszają na płytę sądeckiego rynku na kiermasz wyrobów rękodzieła artystycznego od godz. 9 do 19.

[email protected], Fot. IM.

Jarmark Anielski w Nowym Sączu
Jarmark Anielski w Nowym Sączu
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu