Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
07/05/2021 - 16:10

Ale znalezisko! Podczas remontu bazyliki, pod krzyżem odkryli kapsułę czasu

Podczas remontu sądeckiej bazyliki, pracownicy natknęli się na blaszaną tubę, którą znaleźli w kopule pod metalowym krzyżem, znajdującym się na szczycie wieży. Jak się później okazało, jest to kapsuła czasu, w której znajdowały się niezwykłe pamiątki historyczne.

Na znalezisko natknęli się robotnicy, podczas remontu dachu sądeckiej bazyliki. Znaleźli starą, blaszaną tubę, która tkwiła w kopule pod krzyżem na wieży kościoła. O odkryciu natychmiast powiadomili proboszcza ks. Jerzego Jurkiewicza.

- W blaszanej tubie znajdowała się druga, tym razem szklana tuba, a w niej znaleźliśmy cenne pamiątki historyczne. Były tam monety z 1866 i 1879 roku z wizerunkiem Franciszka Józefa I oraz dawne dokumenty. Mieliśmy nadzieję, że znajdziemy kapsułę, ponieważ często do takich sytuacji dochodzi podczas prac remontowych  – wyjaśnia proboszcz Bazyliki św. Małgorzaty ks. Jerzy Jurkiewicz.  

Zobacz też Takiego remontu we wnętrzu bazyliki św. Małgorzaty jeszcze nie było! [VIDEO]

Najstarsze pismo znalezione w kapsule czasu pochodzi z 1810 roku i jest pisane językiem łacińskim. Jest tam mowa o przebudowie wieży północnej. Kolejne pismo pochodzi z 1880 roku. Są w nim podane miejscowości, których mieszkańcy prawdopodobnie przekazywali datki na odnowę wieży i remont bazyliki.

- Następny dokument pochodzi z 1954 roku. Jest to maszynopis podpisany przez księdza infułata Władysława Lesiaka, ówczesnego proboszcza. Kapłan opisuje remont wieży północnej, który był prowadzony w latach 1952-1954. W piśmie można wyczytać, że wieża była w katastrofalnym stanie. Kamień i cegły odpadały, co stanowiło wielkie zagrożenie dla przechodzących w pobliżu bazyliki osób, dlatego właśnie w tych latach został przeprowadzony remont wieży. Informacje zamieszczone w znalezionych dokumentach dotyczą głównie północnej wieży. Mamy nadzieję, że podczas remontu wieży południowej również znajdziemy kolejną kapsułę czasu – tłumaczy ks. proboszcz Jerzy Jurkiewicz.

Zobacz też Sądecka bazylika św. Małgorzaty pięknieje. Odzyskuje dawny blask [ZDJECIA]

Kapsuła czasu została umieszczona w kopule na wieży kościoła 31 października 1954 roku w uroczystość Chrystusa Króla. W tym dniu został poświęcony również krzyż, który został zamontowany na wieży. We wszystkich znalezionych dokumentach jest mowa o remontach bazyliki, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem sądeczan. Teraz znalezione pamiątki zostaną poddane konserwacji.

- My również przygotowujemy kapsułę czasu, która po zakończeniu remontu zostanie umieszczona w kopule na wieży świątyni. Na pewno zamieścimy w niej informacje, kto jest papieżem, biskupem diecezji i głową państwa. Wspomnimy także o pandemii, z którą boryka się cały świat. Do środka włożymy również kilka egzemplarzy aktualnych gazet i współczesne monety – dodaje. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. Ks. Jerzy Jurkiewicz)

Niesamowite! Podczas remontu bazyliki, pod krzyżem znaleźli kapsułę czasu
Podczas remontu sądeckiej bazyliki, pracownicy natknęli się na blaszaną tubę, którą znaleźli w kopule pod metalowym krzyżem, znajdującym się na szczycie wieży. Jak się później okazało, jest to kapsuła czasu, w której znajdowały się niezwykłe pamiątki historyczne.


Dziękujemy za przesłanie błędu