Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
08/01/2020 - 15:00

8 lat sąsiedzkiej wojny, ale w końcu most w Przysietnicy jest

O tym, że most w Przysietnicy w końcu powstał, napisać trzeba nie tylko z racji tego, że to jedno z ważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych zrealizowanych ostatnio przez gminę Stary Sącz, ale również dlatego, że most ten mógł powstać już osiem lat temu a na przeszkodzie stał jedynie sąsiedzki konflikt o przysłowiową miedzę.

Stara, prowizoryczna wręcz przeprawa w Przysietnicy od lat urągała swoim stanem technicznym i już osiem lat temu gmina czyniła pierwsze kroki, by wybudować tu nowy most z prawdziwego zdarzenia. Tyle, że mieszkańcy, którzy z mostu korzystali nie mogli dojść do porozumienia, po czyim gruncie ma iść planowana droga dojazdowa do mostu. Dwie zwaśnione strony nie chciały zgodzić się na żaden z kolejnych wariantów przedstawianych przez samorząd i w ślad za tym przepadały kolejne okazje do pozyskania środków na ten cel. O tym kuriozalnym konflikcie pisały wszystkie niemal sądeckie i regionalne media.

Zobacz też: W Starym Sączu apelują: ratujmy kapliczkę Jana Nepomucena na Kamieńcu

W końcu, już w 2016 roku włodarze Starego Sącza powiedzieli: basta i przygotowali kolejny projekt tym razem nikogo o zgodę na zajęcie gruntu nie pytając, tylko wywłaszczając – po części – obu sąsiadów.

Gmina pierwszy przetarg na przebudowę drogi „Na Targowisku” wraz z budową mostu w Przysietnicy - bo taką nazwę nadano projektowi - ogłaszała w czerwcu 2019 roku. Zgodnie z założeniami – przy korzystnych ofertach - inwestycja miała być gotowa do 15 listopada zeszłego roku. Ostatecznie okazało się, że czerwcowy przetarg trzeba unieważnić. Dlaczego? Gmina miała zarezerwowane na inwestycję ok. 525 tys. zł a dwie propozycje wykonawców opiewały na kwoty wyższe o… 1 mln zł.

Po pozyskaniu środków z Funduszu Dróg Samorządowych samorząd dysponował już kwotą o 525 tys. zł wyższą, czyli sumarycznie ponad milionem złotych. Tym samym można było podjąć decyzję o wyłonieniu wykonawcy podczas drugiego przetargu – najkorzystniejsza okazała się propozycja PRDM z Nowego, która opiewała na 1 mln. 316 tys. zł.

Zobacz też: Stary Sącz: opłaty śmieciowe minimum 50 procent wyższe. To już przesądzone

Dziś zamykając tę historię i wypełniając kronikarski obowiązek donosimy – most i droga są już gotowe. Pytanie tylko czy przy okazji pogodzą się ci, od których to całe zamieszanie się zaczęło.

Przy okazji. Droga w Gaboniu prowadząca na tzw. Jachłowkę - niemal równie długo, ale już z innych względów – wyczekiwana też jest już oddana do użytku. I w tym wypadku Stary Sącz posiłkował się dotacją z Funduszu Dróg Samorządowych. Inwestycja opiewała na kwotę ok. 750 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)