Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
15/02/2019 - 14:45

77 lat temu powstała Armia Krajowa. Nowy Sącz pamięta! [ZDJĘCIA]

Nowy Sącz uczcił 77. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Obchody tego wydarzenia zorganizowano w Miejskim Ośrodku Kultury. Była to okazja do przypomnienia jak tworzyła się Armia Krajowa, zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego.



Sala widowiskowa MOK-u wypełniona była po brzegi i, trudno się temu dziwić. W spotkaniu uczestniczyli ludzie tworzący, tak naprawdę pokoleniowy pomost. Byli wśród nich kombatanci, choć nieliczni, którzy czasy tworzenia się Armii Krajowej pamiętają, jak i uczniowie sądeckich szkół, którzy wiedzę o działalności polskiego państwa podziemnego poznają na lekcjach historii.

- Historia Polski to trudna historia, ale całe pokolenia udowadniały i udowadniają, jak bardzo patriotycznym jesteśmy narodem, jak ważna jest dla nas ojczyzna i wolność – mówił prezydent Ludomir Handzel. – Cieszę się, że widzę na tej sali różne pokolenia. Witam serdecznie i kłaniam się nisko kombatantom, którzy jeszcze pewnie bardzo dobrze pamiętają tamte czasy. Cieszę się, że jest z nami młodzież, która będzie utrwalała wiedzę o tym, jak my Polacy, walczyliśmy o naszą niepodległość.


Sandecja to nie tylko sport

Prezydent, w formie wprowadzenia nawiązał do tego, jak tworzyła się Armia Krajowa

- Na początku kampanii wrześniowej pojawiła się pierwsza organizacja, Służba Zwycięstwu Polski, później rozwiązana przez gen. Sikorskiego. Przecież jednak to ci sami ludzi tworzyli później Związek Walki Zbrojnej, a następnie Armię Krajową, zbrojne ramię jedynego tak naprawdę państwa podziemnego w Europie, które funkcjonowało właściwie we wszystkich sferach działalności. Poprzez administrację, własne sądownictwo, oświatę, skończywszy na zbrojnym ramieniu, które początkowo zwane było ZWZ, a potem Armią Krajową. Dzisiaj szczególną cześć oddajemy tym, którzy oddali własne życie, czy je ryzykowali, którzy potrafili włączyć się w ten opór, niektórzy biernie niektórzy czynnie. Pamiętajmy o nich, bo musimy pamiętać o tych, dzięki którym dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce - powiedział prezydent.

Obchody 77.rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową były okazją do wysłuchania bardzo ciekawego wykładu Kamila Olesińskiego z Żandarmerii Armii Krajowej nt. historii powstania największej armii w czasie II wojny światowej i obejrzenia filmu pt. „Akcja Pensjonat”, który przybliża historię uwolnienia w Jaśle w nocy z 5 na 6 sierpnia 1944 roku przez sześciu żołnierzy Armii Krajowej dużej grupy więźniów politycznych.

Potem była także możliwość posłuchania bardzo interesującego wykładu Piotra Kazany, nauczyciela w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie o Janie Freislerze, legendarnym kurierze i partyzantowi AK, zawodnikowi Sandecji, kawalerowi orderu Virtuti Militari, więzionemu po wojnie przez komunistów. 

Czternasty lutego, czyli 77. rocznicę  przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową uczcili także działacze Młodzieży Wszechpolskiej w Nowym Sączu. Po południu, na ul. Jagiellońskiej oraz w okolicach sądeckiego rynku, rozdawali plakaty Kampanii Społecznej „Kocham Polskę”.


Kampania Kocham Polskę jest, jak mówią działacze Młodzieży Wszechpolskiej, próbą „oswajania tygrysa” współczesnej kultury na rzecz promocji patriotycznych, narodowych postaw i wartości. W tym roku nawiązali oni do rodziny, która jest fundamentem narodu.

[email protected], źródło: UM w Nowym Sączu, fot. UM w Nowym Sączu, Młodzież Wszechpolska koło Nowy Sącz.

77. rocznica powstania AK




Nowy Sącz uczcił 77. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Obchody tego wydarzenia zorganizowano w Miejskim Ośrodku Kultury. Była to okazja do przypomnienia jak tworzyła się Armia Krajowa, zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego.






Dziękujemy za przesłanie błędu