Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
21/06/2023 - 20:00

65 lat po maturze. Pamiętamy ją, jakby to było wczoraj [ZDJĘCIA]

Oni sami mówią, że moment, gdy byli już spokojni, wiedzieli, że za nimi matura pamiętają tak, jakby to było wczoraj. A to już minęło…65 lat. W kościele pod wezwą. św. Kazimierza oraz w restauracji Panorama w Nowym Sączu na jubileuszowym obiedzie spotkało się kilka osób. Maturzystów z klasy XI a i XI b II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. Słynnej „Zielonej Budy”. Rocznik 1958.

Maturzyści klasy XI b są najbardziej zżytym zespołem, który zdawał maturę w 1958 roku. Gdy opuszczali szkolne mury było ich 34. Maturę zdało 26 osób. Ambitnych młodych ludzi, których po maturze drogi życiowe różnie ułożyły się.

Pierwsze spotkanie klasowe uczniów XI b odbyło się w 1978 roku, dwadzieścia lat po zdanej maturze, w ówczesnym hotelu „Beskid” w Nowym Sączu.

Po stuleciu „zielonej budy” uczennice i obecnie jeden klasowy „rodzynek” Marek Olesiński (choć klasowych kolegów było kilku) spotykają się regularnie na takich klasowych jubileuszach co pięć lat. Już od jakiegoś czasu – co miesiąc. Kto tylko może uczestniczy w tzw. „spotkaniach pierogowych”

Teraz kilkuosobowe grono – zgodnie z tradycją uczciło jubileusz 65 – leciał matury w „zielonej budzie” mszą świętą w kościele św. Kazimierza, odprawioną przez proboszcza Jana Siedlarza, a potem spotkaniem na uroczystym obiedzie w restauracji „Panorama”.

Warto zaznaczyć, że każde spotkanie klasowe jest drobiazgowo upamiętniane przez klasową kronikarkę Annę Totoń. Ona też zorganizowała spotkanie na 65-lecie.

Wzięli w nim udział ci, którzy mogli przybyć. Większość stanowili uczniowie klasy XI b, ale też do Nowego Sącza na to uroczyste spotkanie przyjechał ks. dr Tadeusz Wolak z równoległej klasy XI a. Obecna była także córka jednej z absolwentek z roku 1958 z klasy XI b, a także żona klasowego obecnego „rodzynka” – Danusia.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu