Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
24/11/2022 - 11:40

6 linii autobusowych, w tym jedna wydłużona: na to Chełmiec dostał pieniądze

Już wiadomo, że gmina Chełmiec ma zabezpieczone środki na utrzymanie komunikacji autobusowej na swoim terenie w 2023 roku. Tym samym zostanie podtrzymanych sześć dotychczasowych linii a jedna z nich zostanie dodatkowo wydłużona.

6 linii autobusowych, w tym jedna wydłużona: na to Chełmiec dostał pieniądze

Urząd Wojewódzki w Krakowie rozstrzygnął już konkurs z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na 2023 rok.  Chełmiec aplikował o środki na organizację 6 linii autobusowych:
- Wola Kurowska – Klimkówka – Librantowa – Naściszowa
- Krasne Potockie – Trzetrzewina – Biczyce Górne – Biczyce Dolne – Chełmiec Gaj – Świniarsko – Mała Wieś – Chełmiec
- Klimkówka – Ubiad – Wielogłowy – Wielopole
- Paszyn – Piątkowa
- Trzetrzewina – Biczyce Górne – Biczyce Dolne – Niskowa – Chełmiec
- Chomranice – Klęczany - Marcinkowice - Rdziostów – Chełmiec.

Zobacz też: Chełmiec: zbiornik wody na wagę złota. Wiemy już, kto go wybuduje na Klimkówce

Czyli te linie, które uruchomiono w zeszłym roku zostaną podtrzymane w 2023 roku. Najważniejsze jednak jest to, że linia autobusowa Krasne Potockie - Chełmiec od nowego roku  zostanie przedłużona do osiedla Nowa Wieś. Tym samym zaklejona będzie dziura komunikacyjna, w sprawie której mieszkańcy alarmowali już od dłuższego czasu. Zwrotem w akcji był formalny wniosek, jaki złożył w tej sprawie w UG, sołtys Krasnego Potockiego Krzysztof Kornaszewski.

- Do tej pory było tak, że autobus startował na środku wsi. I mieszkańcy musieli albo iść kawał drogi na ten przystanek, albo na Smolnik, gdzie łapali autobusy kursujące na trasie Chełmiec – Limanowa – tłumaczy sołtys.

Sołtys wiele razy apelował w gminie o rozwiązanie tego problemu. I w końcu sam przewoźnik, który działa na zlecenie gminy pojawił się u niego osobiście, uznał, że wydłużenie trasy nie będzie tu wcale wielkim problemem, ale zastrzegł jednocześnie, że potrzebuje jedynie stworzenia miejsca o odpowiednich gabarytach, na którym autobus będzie mógł swobodnie nawrócić.

Tu też macie odpowiedź, dlaczego radni gminni na ostatniej sesji podejmowali uchwałę o wykupie gruntu właśnie w Krasnym Potockim na rzecz budowy zajezdni autobusowej. Kornaszewski trochę ironizuje, bo to nie będzie wcale zajezdnia, tylko większa zatoka. Najważniejsze jednak, że będzie spełniać swoje zadanie.

Na tym nie koniec dobrych informacji. W tym roku Krasne Potockie ze swojego funduszu sołeckiego zakupiło 4 wiaty autobusowe. – 3 są już zamontowana, 4 będzie zamontowana niebawem a przyszłym roku chcemy kupić piątą, którą ustawimy właśnie na przystanku na przysiółku Nowa Wieś.

Zobacz też: Chełmiec: lekcje na nartach finansowane przez gminę? Tylko dla wybranych

Dotacja, którą udało się Chełmcowi pozyskać to 1,4 mln zł. To druga co do wysokości kwota, dla gminy wiejskiej przyznana w tegorocznym rozdaniu a przypomnijmy, że na każdy kolejny rok samorząd musi złożyć nowy wniosek. Zaznaczmy też, że Chełmiec musi także zabezpieczyć 163 000 zł wymaganego wkładu własnego.

A na koniec oficjalny komentarz wójta Bernarda Stawiarskiego, który powinien uciąć wszystkie spekulacje na temat szansy wprowadzenia na teren gminy Chełmiec autobusów MPK. - Szanowni Państwo to niezwykle ważna informacja w kontekście organizacji transportu po naszej gminie. Po raz kolejny otrzymujemy środki rządowe do organizacji transportu po naszej gminie. Dzięki tym 6 liniom ponad połowa gminy objęta będzie podstawowym transportem publicznym i to przy dopłacie 163 tys. zł rocznie z naszego budżetu. Dodam jeszcze, że za usługi MPK w podobnym zakresie kursowania musielibyśmy zapłacić około 2,4 mln zł rocznie zakładając, że do małych miejscowości takich jak Krasne Potockie czy Wola Kurowska w ogóle nie pojadą. Za zaoszczędzone środki możemy kontynuować remonty dróg i budowę nowych sieci kanalizacyjno-wodociągowych które są priorytetem… ([email protected] Fot.: Krzysztof Kornaszewski)Dziękujemy za przesłanie błędu