Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
13/03/2023 - 11:30

34 grosze za wozokilometr! Za tyle Piwniczna-Zdrój zrobiła mieszkańcom dostęp do autobusów

Piwniczna-Zdrój dopłaca w 34 grosze do wozokilometra i trzy odcięte dotychczas komunikacyjnie od centrum gminy sołectwa mają w końcu cywilizowane połączenia nie tylko z Urzędem Miejskim, ale również z Nowym Sączem.

Pamiętacie, jak w publikacji Część Piwnicznej-Zdroju odcięta od świata. Mieszkańcy walczą o przywrócenie autobusów pisaliśmy, że mieszkańcy Kokuszki skarżą się na brak połączeń autobusowych z centrum gminy? Wtedy też okazało się, że 3 października już zeszłego roku zapadła decyzja o przywróceniu dotychczasowych połączeń obsługiwanych przez prywatnego przewoźnika a dodatkowo już od 1 stycznia 2023 rok, po uzyskaniu zgody rady, gmina miała się starać o uzyskanie dotacji na utrzymanie linii Piwniczna-Zdrój Kokuszka.

Teraz możemy napisać, że słowo stało się ciałem. Gmina uzyskała już dofinansowanie – w maksymalnej przysługującej jej kwocie - z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na uruchomienie własnej komunikacji na liniach komunikacyjnych przebiegających po terenie Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój: Kokuszka Pętla – Piwniczna-Zdrój ul. Krakowska, Wierchomla Mała – Piwniczna- Zdrój ul. Krakowska, Piwniczna-Zdrój Rynek – Zubrzyk – Wierchomla Mała.

- Dofinansowanie, jakie mamy do wozokilometra to 3 złote a my ze swojej strony dokładamy jedynie 34 grosze. Planowana dopłata na rok 2023 to 286 tysięcy 893 złote – informuje burmistrz Dariusz Chorużyk.

Kto obsługuje te połączenia? Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem jak napiszemy, że to już działająca na terenie piwniczańskiego samorządu firma MARPOL. To dobre rozwiązanie, bo jak sprawdziliśmy w rozkładach jazdy, połączenia wewnętrzne są zsynchronizowane z tymi na trasie Piwniczna-Zdrój – Nowy Sącz. Przykładowo – pierwszy kurs z pętli w Kokoszce jest o godzinie 5.35 i pasażerowie już o 6.35 będą na dworcu MDA w Nowym Sączu. Daje to czas na złapanie połączenia MPK, które dowiezie ich na 7 do pracy czy do szkoły już na terenie Nowego Sącza. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)

Dziękujemy za przesłanie błędu