Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lutego. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
30/11/2022 - 14:25

Zima, podwyżki i marzenia o większej kasie. Sesja LIVE w Piwnicznej-Zdroju

Jakie są najważniejsze punkty dzisiejszej sesji w Piwnicznej-Zdroju? Na pewno podwyżki podatków i opłat lokalnych. Pierwsze dotkną wszystkich mieszkańców, drugie turystów, ale na pewno wszyscy będą żywo zainteresowani jak Piwniczna-Zdrój chce sobie w tym sezonie poradzić z zimowym utrzymaniem dróg.

Zima, podwyżki i marzenia o większej kasie. Sesja LIVE w Piwnicznej-Zdroju

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój chce zarobić więcej na uzdrowisku

Zacznijmy od podatków. Radni zastanowią się nad decyzją po podniesieniu podatków od nieruchomości. Jeśli przystaną na propozycję urzędników, wszystkie tego rodzaju podatki wzrosną o 11,8 procent. To rodzaj wyścigu z inflacją. Rzecz dla samorządu wyjątkowo trudna, bo z jednej strony nikt nie chce drenować portfeli mieszkańców a z drugiej strony podatki to jeden z istotniejszych wpływów do budżetu samorządu. Najważniejsze jest jednak to, że zapowiada podwyżka, to pierwsza taka od 2020 roku.

Zarabia się jednak nie tylko na podatkach. Piwniczna-Zdrój ma ten przywilej, że jest gminą uzdrowiskową i jako taka może też czerpać zyski z tzw. opłat miejscowych i opłat uzdrowiskowych. I tu też władze gminy myślą o podwyżce.

Hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe i gościńce w sołectwach Młodów, Głębokie, Kokuszka, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Wierchomla Mała i Zubrzyk będą doliczały klientom zamiast 2,3 - 2,5 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Z kolei tego typu obiekty, i ośrodki szkoleniowe, ale już na terenie Piwnicznej-Zdroju będą pobierać opłatę uzdrowiskową - też za dobę - o 50 groszy wyższą niż obecnie, bo 4,5 zł. Zaznaczmy jednak, że tu zarabia nie tylko samorząd, ale i ci, którzy owe opłaty pobierają, bo za rolę inkasa przysługuje im 10 procent prowizji.

Zobacz też: "Akcja zima" na drogach i ulicach Piwnicznej-Zdroju. Gdzie stukać po pomoc?

O 11,8 procent mają też podskoczyć – oczywiście za zgodą rady – stawki podatków od środków transportowych. Tu akurat ustawowy przelicznik jest jasny – drożeje euro, te podatki idą w górę. Takie decyzje zapadły już w pobliskim Rytrze, Starym Sączu czy Chełmcu.

Będzie też kilka słów na temat skargi na działalność burmistrza. Tu za wiele nie ma do powiedzenia, bo skarga jest anonimowa a zatem z urzędu nie ma prawa do jej procedowania. Będzie też słów kilka na temat słupów drogowo parkingowych ustawionych koło siedziby Poczty Polskiej. Tu rekomendacja radnych z komisji jest krótka – skarga nie zasługuje na uwzględnienie. Dlaczego owe słupki są solą w oku części piwniczan? O tym napiszemy już w osobnej publikacji.

Nie ma zimy bez skarg i zażaleń na odśnieżanie i zimowe utrzymanie dróg. Przy takiej topografii terenu jak w gminie Piwniczej-Zdrój, to nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, ale oczekiwania mieszkańców w tym zakresie są coraz wyższe. Zatem raport o przygotowaniu samorządu i MZGKiM do „Akcji zima” na pewno znów rozgrzeje radnych. Jak wygląda dyskusja? Zobaczcie sami. By włączyć transmisję z sesji, wystarczy kliknąć w zdjęcie powyżej.  ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info ES)Dziękujemy za przesłanie błędu