Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
13/02/2024 - 12:40

Kierowcy boją się tutaj wjeżdżać. To musisz wiedzieć o rondzie Solidarności [WIDEO]

Rondo Solidarności jeszcze do niedawna było jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na terenie Nowego Sącza. Często dochodziło tutaj do kolizji i wypadków. Kilka miesięcy temu Inspekcja Transportu Drogowego zamontowała na nim aż 30 kamer. I właśnie wtedy pojawił się kolejny problem. Liczba wystawianych mandatów liczona jest w tysiącach. O najczęściej popełniane błędy na rondzie zapytaliśmy podkom. Ryszarda Ogurka - zastępcę naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Oczywiście, poza przypadkami oczywistymi, w których kierowcy przejadą na czerwonym świetle lub nie zatrzymają się przed zieloną strzałką, wielu mieszkańców Sądecczyzny karanych jest także za coś innego.

Chodzi o przypadki, w których dojeżdżają do świateł i znajdują się na pasie do skrętu w prawo. Zielona strzałka, umożliwiająca warunkowy skręt się świeci, więc się zatrzymują. Kiedy ruszają, to niemal w tym samym momencie strzałka gaśnie. Za sygnalizator wjeżdżają już zatem przy świetle czerwonym, ale czas jego świecenia liczony jest w milisekundach. Nie mieli szans zareagować, na coś, co wydarzyło się w przeciągu 0,5 czy 0,8 sekundy. Za tego typu wykroczenie otrzymują 500 zł mandatu i 15 punktów karnych. Więcej TUTAJ.

Dostawaliśmy (i nadal dostajemy) w tej sprawie mnóstwo maili. Nie brakuje też telefonów rozgoryczonych mieszkańców. Przygotowaliśmy więc petycję do ITD oraz prezydenta Ludomira Handzla z prośbą o zmiany. Każdy może je podpisać.

  • Petycję do ITD możecie podpisać TUTAJ
  • Petycję do prezydenta Nowego Sącza możecie podpisać TUTAJ

Obecna sytuacja doprowadziła do tego, że kierowcy boją się wjeżdżać na rondo. Na co powinni zwracać szczególną uwagę? Oto zapytaliśmy podkom. Ryszarda Ogurka, który jest zastępcą naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu. 

Jakie błędy kierowcy najczęściej popełniają na Rondzie Solidarności?
- Najczęstszym jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, w związku z niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej. Kolejny błąd, to przejeżdżanie przez skrzyżowanie w sposób nieprawidłowy, a więc niestosowanie się do znaków poziomych i pionowych. To są takie główne wykroczenia, które kierowcy popełniają na tym rondzie – wyjaśnia podkomisarz. 

Duże kontrowersje wywołuje zielona strzałka. Jedni przed nią się zatrzymują, inni  jedynie zwalniają i dalej kontynuują podróż, a jeszcze inni traktują ją jak zielone światło, które zezwala na dalszą jazdę. W jaki sposób kierowcy powinni zachować się na jej widok?
- Jeżeli na sygnalizatorze mamy sygnał koloru czerwonego i strzałka do warunkowego skrętu zaczyna świecić, wówczas obowiązkiem kierującego jest zatrzymać pojazd przed sygnalizatorem i dopiero później można jechać dalej.

Jakie kary grożą kierowcom za złamanie przepisów na rondzie Solidarności?
- W przypadku niezastosowania się do sygnalizacji świetlnej kara wynosi 500 złotych grzywny i 15 punktów karnych. W przypadku niezatrzymania się przed sygnalizatorem z włączoną zieloną strzałką, grozi grzywna w wysokości 100 złotych i 6 punktów karnych. Z kolei za nieprawidłowe przejeżdżanie przez skrzyżowanie grozi 250 złotych mandatu i 5 punktów karnych. Natomiast w przypadku kolizji drogowych na konto sprawcy trafia 15 punktów karnych, a grzywna jest uzależniona od okoliczności. Może ona wynieść nawet do 5 tysięcy złotych.

Cała rozmowa znajduje się w materiale filmowym. ([email protected], [email protected], wideo: MP, RG)Dziękujemy za przesłanie błędu