Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 27 listopada. Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
30/04/2019 - 22:50

Jarosław Kaczyński w Nowym Sączu: Polska musi pozostać w Unii Europejskiej

- Po raz pierwszy od dłuższego czasu jest szansa na zmianę. Po raz pierwszy możliwe jest, że Parlament Europejski powstanie w kształcie innym niż wszystkie poprzednie - mówił podczas wizyty w Nowym Sączu Jarosław Kaczyński. Towarzyszyli mu kandydaci na posłów z listy PiS, z Beatą Szydło na czele.

- Po raz pierwszy od dłuższego czasu jest szansa na zmianę. Po raz pierwszy możliwe jest, że Parlament Europejski powstanie w kształcie innym niż wszystkie poprzednie - mówił podczas wizyty w Nowym Sączu Jarosław Kaczyński. - Po raz pierwszy jest szansa by odbywała się tam prawdziwą dyskusja - mówił szef rządzącej partii. - Dotychczas bywało to trudne, bo jest to specyficzny parlament, rządzony regułami odmiennymi niż parlamenty krajowe, w tym polski parlament.

Spotkanie odbyło się w nowosądeckiej WSB-NLU. Jarosławowi Kaczyńskiemu towarzyszyli wicepremier Beata Szydło, lider listy PiS do Europarlamentu z regionu małopolskiego i świętokrzyskiego oraz prof. Ryszard Legutko.

- Wybory są szansą, że osłabnie wreszcie atak na Polskę, atak, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistą sytuacją w naszym kraju - mówił Jarosław Kaczyński, który do Nowego Sącza dotarł (oczywiście z powodu braku "sądeczanki") z ponad godzinnym opóźnieniem. - Skąd się bierze ta niechęć, skąd ta złość? Otóż dlatego, że nadal jesteśmy krajem katolickim, krajem, w którym te podstawowe wartości, które legły u podstaw rozwoju cywilizacji europejskiej, są wciąż żywe.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego we wspólnej Europie, rządzonej przez liberalną lewicę, trwa krucjata mająca na celu ujednolicenie wszystkich krajów, krucjata przeciw chrześcijańskim wartościom. Z drugiej strony wielką rolę odgrywają też interesy gospodarcze najsilniejszych grup. - Nie ma przecież takiej organizacji, zwłaszcza międzynarodowej, w której nie ścierały się interesy różnych grup, tak samo jest w Unii Europejskiej - dodawał Kaczyński - Jednak jak wyraźnie stwierdził, Polska po prostu musi być w Unii Europejskiej, a wspieranie tej obecności to wymóg patriotyzmu.

W podobnym tonie mówiła Beata Szydło. - Polska jest i będzie w Unii Europejskiej. Szczycimy się tym i jesteśmy z tego powodu dumni. Chcielibyśmy, żeby ta Unia, do której wchodziliśmy i której chcemy być pełnoprawnymi członkami rozwijała się i była bezpieczna. Chcemy, żeby europejscy politycy pochylali się nad sprawami zwykłych Europejczyków, żeby zajmowali się naszymi sprawami, a nie koncentrowali się na biurokracji i zapewnianiu dostatniego bytu wyłącznie sobie.

([email protected]) Wideo: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu