Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
11/05/2024 - 18:20

To było ich święto. Walne zebranie Stowarzyszenia Kasy Wzajemnej Pomocy. Wszystko odbywa się w Grybowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Działalność Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy to swoisty fenomen nie tylko na Sądecczyźnie, w Małopolsce, ale jest to fenomen w skali kraju. To szczególny rodzaj solidarności międzyludzkiej – tak mówi się o jego funkcjonowaniu. Ludzie, którzy działają w tym stowarzyszeniu, pracują społecznie. Jego członkowie spotkali się dzisiaj na XXVII Walnym Zgromadzeniu członków Stowarzyszenia KWP.

Doroczny zjazd członków Kas Wzajemnej Pomocy odbył się w Kinie „Biała” w Grybowie. Kasy Wzajemnej Pomocy to absolutnie niezwykłe przedsięwzięcie istniejące od ponad ćwierć wieku. Jest to stowarzyszenie (w 2022 roku świętowało 25-lecie istnienia), które ludziom będącym w potrzebie udziela nieoprocentowanych pożyczek, bez zbędnych formalności.

Początki działalności Stowarzyszenia sięgają listopada 1992 roku. Wtedy powstała Nowosądecka Izba Rolna z siedzibą w Nowym Sączu, w której funkcję prezesa pełnił poseł Zygmunt Berdychowski. W zakresie działania NIR było w szczególności wspieranie racjonalnych przemian w rolnictwie, popieranie przekształceń własnościowych, jak również udzielanie pomocy finansowej w organizowaniu produkcji rolnej i poprawie jej efektywności.

Realizując te zapisy Nowosądecka Izba Rolna przekazała kwotę 5 tysięcy złotych NSZZ „Solidarności” Rolników Indywidualnych, z przeznaczeniem na kapitałowe wzmocnienie kas zapomogowo- pożyczkowych działających przy NSZZ „Solidarność” RI. Potem, na bazie doświadczeń zdobytych przez NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, zaczęły działać pierwsze kasy w Gródku n/Dunajcem, Łużnej i Starym Sączu.

Inicjatywa rodziła się w bólach. Rolnicy – początkowo nie wierzyli w tę formę oszczędzania (wpisowe i dalej comiesięczne składki) i pobierania bezprocentowych pożyczek w wysokości najpierw do 500 złotych.

Dzisiaj Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy to 26 kół gminnych działających w głównej mierze w Małopolsce. To około 2,5 tysiąca zrzeszonych w nim członków. Koła te prowadzą prawdziwi społecznicy – prezesi, skarbnicy, ale są też osoby działające w Zarządach. Pracują nieodpłatnie, za uśmiech, za słowo - dziękuję. A takich osób jest dzisiaj jak na lekarstwo.

Co roku Zarządy i członkowie Kas Wzajemnej Pomocy spotykają się na dorocznym Walnym Zgromadzeniu Członków Stowarzyszenia „Kasa Wzajemnej Pomocy”. W tym roku walny zjazd odbył się w Kinie „Biała” w Grybowie. Po sąsiedzku - w gminie Grybów działa jedna z najstarszych i jedna z najprężniej funkcjonujących kas.

Kino “Biała” wypełniło się dzisiaj po brzegi. Przybyło wielu gości specjalnych. Wśród nich znalazła się m.in. była premier, a obecnie europoseł Beata Szydło.

Walne Zgromadzenie członków Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy otworzył występ Zespołu Regionalnego „Barcicoki”, a potem rozpoczęła się część główna dzisiejszego wydarzenia. Przybyłych gości przywitał Zygmunt Berdychowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy.

- Szanowni Państwo, bardzo się cieszę, że możemy się dzisiaj spotkać na kolejnym Zjeździe naszego Stowarzyszenia – powiedział do zebranych w Kinie „Biała” w Grybowie. – Bardzo gorąco chciałbym przywitać naszego honorowego gościa, ale też członka naszego Stowarzyszenia panią premier Beatę Szydło. – W 2018 roku na Zjeździe KWP, który odbywał się w Jamnej również obecna była pani premier i od tego czasu jest ona członkiem Stowarzyszenia Kas Wzajemnej Pomocy. Pomimo, że nie korzysta z nieoprocentowanych pożyczek to płaci systematycznie składki.

Dzisiaj przypomniana została również historia Kas Wzajemnej Pomocy oraz podsumowany został ostatni rok działalności. O samej inicjatywie Zygmunt Berdychowski rozmawiał z premier Szydło.

- Nie wiem czy gdzieś w Polsce jest takie Stowarzyszenie jak to – powiedziała do zebranych Beata Szydło, była premier. – Pamiętam, kiedy Zygmunt Berdychowski opowiadał o inicjatywach, które chce podejmować na Sądecczyźnie. Myślę, że niewiele osób wyobrażało sobie wtedy, że to może rozwinąć się tak doskonale i może zgromadzić wokół tych inicjatyw tak wiele ludzi. Możecie być Państwo dumni, że przez ten długi czas Kasy Wzajemnej Pomocy nie tylko funkcjonują, rozwijają się, ale też tworzą swego rodzaju markę Sądecczyzny. Jest to zasługa twórcy tych Kas – Zygmunta Berdychowskiego, ale też jest to przede wszystkim zasługa Państwa. To wy na co dzień tworzycie Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy, pracujecie ze sobą i współpracujecie. Budujecie wspólnotę

Działalność Stowarzyszenia Kasy Wzajemnej Pomocy

Przypomnijmy, że w całym okresie działalności Stowarzyszenia, a więc od 1997 stowarzyszenie udzieliło 56 917 pożyczek na wartość 94 miliony 814 tysięcy 718 złotych.

Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy wkroczyło już w dwudziesty siódmy rok działalności.

Dzisiejsze XXVII Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy było także okazją do spotkania się członków kół gminnych i do uhonorowania ludzi, którzy pracują w kołach gminnych Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy za ich społeczną pracę. Były nagrody i wyróżnienia i mnóstwo podziękowań dla tych, którzy robią to bezinteresownie. Dzięki nim Kasy Wzajemnej Pomocy mają i będą miały rację bytu.

([email protected], [email protected], Fot. IM, MP), © Materiał chroniony prawem autorskim.

XXVII Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia KWP
Działalność Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy to swoisty fenomen nie tylko na Sądecczyźnie, w Małopolsce, ale jest to fenomen w skali kraju. To szczególny rodzaj solidarności międzyludzkiej – tak mówi się o jego funkcjonowaniu. Ludzie, którzy działają w tym stowarzyszeniu, pracują społecznie. Jego członkowie spotkali się dzisiaj na XXVII Walnym Zgromadzeniu członków Stowarzyszenia KWP.


Dziękujemy za przesłanie błędu