Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
09/12/2017 - 16:00

Andrzej Duda w Stróży koło Limanowej. Co usłyszeli od prezydenta mieszkańcy wioski?

- Chcę, by stulecie niepodległości było obchodzone w całej Polsce - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji obchodów w maleńkiej Stróży koło Limanowej, która jak podkreślał ma charakter szczególny, bo stała się kolebką odrodzonej Rzeczpospolitej. Stróża jest miejscem wyjątkowym dla samego prezydenta, który ponad trzydzieści lat temu, jako harcerz, bywał tu na rajdach i obozach.

Uroczysta inauguracja obchodów stulecia odzyskania niepodległości w maleńkiej Stróży ma związek z niezwykła historią miejscowości. To właśnie niedaleko Limanowej w 1913   roku, a więc pięć lat przed odzyskaniem niepodległości, jeszcze przed rozpoczęciem I wojny światowej, tu zaczęła działać Oficerska Szkoła Strzelecka Związku Walki Czynnej, której komendantem był późniejszy marszałek Piłsudski i której dowódcą był Kazimierz Sosnkowski.

To jest absolutnie szczególne miejsce – podkreślił w Andrzej Duda, bo    to kolebka odzyskania niepodległości. To tu uczyli się ci, którzy stanowili później korpus oficerski Pierwszej Kompanii Kadrowej, Legionów Polskich, także ci, którzy później stanowili elitę polskiej armii broniącej nas przed bolszewicką nawałnicą, ci którzy później stanowili elitę odrodzonej II Rzeczpospolitej.

Stróża jest miejscem szczególnym także dla samego Andrzeja Dudy, który doskonale zna okolice Limanowej i szlaki Beskidu Wyspowego.

 – Przed 30 laty ja też się wspinałem na Ćwilin, Mogielicę i Jasień, odbywałem harcerskie ćwiczenia na stokach tych gór, być może biegając po śladach wielkich, historycznych dowódców – mówił prezydent. Prezydent złożył kwiaty przed tablicą, która upamiętnia powstanie w 1913 r. pierwszej na ziemiach polskich Oficerskiej Szkoły Strzeleckiej. Szkoła stanowiła zaplecze kadrowe dla przyszłych Legionów Polskich, a jednym z jej inicjatorów i wykładowców był Józef Piłsudski. Tablicę upamiętniającą czyn strzelecki na ścianie gmachu Szkoły Oficerskiej odsłonięto w 1933 roku. Po zniszczeniu w okresie PRL-u tablica wróciła na ścianę w 1989 r.

– Chcę by obchody odbywały się nie tylko w wielkich miastach, nie tylko w parlamencie, nie tylko na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, ale żeby odbywały się  we wszystkich polskich miastach, miasteczkach. Wszędzie tam gdzie jesteśmy w stanie upamiętnić to stulecie odzyskania niepodległości – podkreślił Andrzej Duda.

[email protected] fot.D.R


 

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu