Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
23/07/2016 - 17:05

Tysiące młodych z całego świata przy Ołtarzu Papieskim [Zdjęcia]

- To wy możecie zbudować lepszy świat oparty na cywilizacji miłości - mówił dzisiaj w Starym Sączu do uczestników Światowych Dni Młodzieży ks. bp Andrzej Jeż. Na starosądeckich błoniach zgromadzili się młodzi z Polski, Włoch, Francji, Norwegii Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Austrii, Czech, Peru, Boliwii, Republiki Środkowoafrykańskiej, Konga, Czadu, Chile, Sudanu, Rwandy, Madagaskaru i Korei Południowej.

To uczestnicy Tygodnia Misyjnego w diecezji tarnowskiej, który poprzedza Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Modlitwa była więc prowadzona w kilku językach, a przy Ołtarzu Papieskim powiewały flagi ŚDM i krajów, z których przybyli pielgrzymi. 

Niezwykłą atmosferę tego wydarzenia dało się wyczuć w Starym Sączu już od południa, kiedy to pierwsi uczestnicy zaczęli gromadził się przy Ołtarzu Papieskim a na ulicach miasta zaparkowały pierwsze autokary.

Ulic wjazdowych od rana strzegli policjanci. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwali także strażacy, funkcjonariusze Straży Granicznej a także pomoc medyczna i GOPR.

Mszy św. o godz. 16. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż, a koncelebrowało ją kilkaset duchownych z całego świata. Na początku Eucharystii młodzi wolontariusze wnieśli symbole Światowych Dni Młodzieży -   krzyż i ikonę Matki Bożej, a ks. Biskup pozdrowił zgromadzonych w kilku językach. 

Zobacz też: ŚDM Nowy Sącz: Na drogach bez korków! W Galerii Sandecja nie ma żywego ducha

W homilii kaznodzieja  zaznaczył, że ŚDM są wielkim świętem wiary ludzi młodych.  

Jest to niezwykle budujące świadectwo żywego i nieustannie odnawiającego się Kościoła. Wspólnota Kościoła potrzebuje waszej żywej wiary, entuzjazmu, twórczej miłości i dynamizmu nadziei. Obecność młodego pokolenia chrześcijan odnawia Kościół, odmładza go i daje mu nową siłę – mówił.

Ordynariusz naszej diecezji prosił także młodych, by całemu światu ukazywali radość wiary.

Przekazujcie ją waszym rówieśnikom. Bądźcie zwiastunami ustawicznego przechodzenia ku temu co dobre, co piękne i trwałe, ku pełni życia w Jezusie Chrystusie Zmartwychwstałym – powiedział.

Na zakończenie Eucharystii bp Jeż przypomniał jeszcze niedawne zamachy we Francji i wczorajszy (22 lipca) w Niemczech. Wyraził przy tym współczucie i solidarność z mieszkańcami tych krajów i zaznaczył, że to właśnie młodzi mogą zbudować lepszy świat, ale stanie się tak tylko wtedy, jeśli każdy człowiek będzie widział w drugim brata.

Obecnie na błoniach trwa Festiwal Młodych. Na scenie prezentują się wszystkie grupy goszczące w diecezji tarnowskiej. Zabawa może potrwać do godz. 22.

(KB) [email protected] fot. KB i KS

Diecezjalny Dzień Wspólnoty w Starym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)