Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 lutego. Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza
18/11/2016 - 11:30

Powiat nowosądecki kooperuje z Niemcami. Co z tego mamy?

Po tym jak starostwo nowosądeckie kilka miesięcy temu gościło z trzydniową wizytą starostę partnerskiego niemieckiego powiatu Unna, Michaela Makiolli, do Nowego Sącza przyjechała licząca pół setki grupa uczniów z Lippenberufs Kolegs. Najpierw integrowali się samorządowcy, teraz integruje się młode pokolenie.

W Nowym Sączu gości licząca pięćdziesiąt osób grupa uczniów z Lippenberufs Kolegs w mieście Lunnen, w powiecie Unna brata się ze swoimi rówieśnikami z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków.  Młodzi zwiedzaja też Małopolskę. Byli w Krakowie, Wieliczce i Oświęcimiu. Złożyli też wizytę w Starostwie Nowosądeckim.

Przeczytaj też Po co Niemcy przyjechali do starostwa powiatowego?

- Witam was w najpiękniejszym powiecie Małopolski - mówił do młodzieży z Niemiec starosta Marek Pławiak. - Tak właśnie określił nasz region przebywający na Sądecczyźnie latem tego roku starosta powiatu Unna Michael Makiolla. Muszę wam wyznać, że spotkanie z tak liczną grupą pełnej radości, roześmianej młodzieży naładowało mnie pozytywną energią na cały dzień.

Przeczytaj też Tłumaczka w starostwie po niemiecku mówi… do torebki

Powiat nowosądecki współpracuje z powiatem Unna od blisko 25 lat.  Wymierne korzyści to między innymi wymiana młodzieży, wyjazdy na staże językowe i wizyty szkoleniowe dla pracowników oświaty. Do tej pory intensywną współpracę z Unną realizowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Studenci jej Instytutu Języków Obcych szlifowali swój niemiecki podczas wyjazdów do tego powiatu.

(ami) Fot. Paweł Szeliga Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Uczniowie z powiatu Unna w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020