Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 lutego. Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława
30/09/2016 - 06:40

Po co starosta Pławiak pojechał do Bułgarii?

Starosta Marek Pławiak i jego zastępca Antoni Koszyk postanowili reaktywować wygasłe nieco kontakty powiatowego samorządu z partnerskim bułgarskim miastem Dobrich, którym rządzi od niedawna młody, prężny burmistrz. A ponieważ ma nowatorskie spojrzenie na administrację, starostwo chce czerpać z jego doświadczeń.

Starosta i jego zastępca spotkali się z władzami bułgarskiego partnerskiego miasta Dobrich przy okazji fetowanego stulecia powrotu regionu Dobrudża do Ojczyzny.

Było to pierwsze spotkanie obecnych władz powiatu nowosądeckiego z przedstawicielami bułgarskich partnerów. Wybory samorządowe przyniosły bowiem zmiany nie tylko na Sądecczyźnie, ale również w Bułgarii. Od kilkunastu miesięcy burmistrzem partnerskiego dla Powiatu Nowosądeckiego miasta jest Jordan Jordanov, który zastąpił na tym stanowisku Detelinę Nikołową.

Przeczytaj też Białowieża kusi Sądecczyznę. Samorządowcy z Hajnówki i Nowego Sącza podpisali porozumienie o współpracy partnerskiej

- Nowy burmistrz jest młodym, niespełna 30-letnim człowiekiem, który ma zupełnie inne spojrzenie na administrację - mówi starosta Marek Pławiak. - Przyszedł do pracy publicznej z biznesu, a to dodatkowo zmienia jego wizję funkcjonowania urzędu. Rozmawialiśmy o możliwościach rozwijania współpracy, która od pewnego czasu była niemal wygaszona. Z pewnością doskonałym polem współdziałania jest kultura, edukacja i wymiana dobrych praktyk. Chcielibyśmy wykorzystać jego nowatorskie spojrzenie na administrację i wkomponować je w nasze polskie doświadczenia.

W międzynarodowym spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz lokalnych z Ukrainy, Białorusi i Macedonii. Wszyscy uczestniczyli w uroczystej sesji Rady Miasta Dobrich, upamiętniającej odzyskanie niepodległości przez ten region. Spotkali się też z władzami państwowymi Bułgarii.

Pobyt w Dobrich był również okazją do wizyty w Mauzoleum króla Władysława Warneńczyka w Warnie. Tam sądeccy samorządowcy złożyli kwiaty pod symbolicznym sarkofagiem władcy Polski i Węgier.

- To lekcja patriotyzmu w praktyce - dodaje starosta Marek Pławiak. - Również okazja do przybliżenia fragmentu historii Polski i jej znaczenia w dziejach Europy.

W czasie rozmów wstępnie omówiono możliwości dalszej współpracy. Mają one być sfinalizowane w czasie przyszłorocznego spotkania samorządowców z obu krajów, do jakiego dojdzie na Sądecczyźnie.

(ami) Fot. Andrzej Zarych Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

 

powiatowi samorządowcy z wizytą w Bułagarii


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020