Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
06/08/2016 - 12:50

Święto Przemienienia Pańskiego. Tłumy na Sądeckiej Górze Tabor (Zdjęcia)

Setki sądeczan i pielgrzymów zgromadziła dzisiaj (8 sierpnia) suma odpustowa ku czci Przemienia Pańskiego w Bazylice św. Małgorzaty. Uroczystości przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.

- Przychodzimy na święte wzgórze przemienia w sądeckim sanktuarium w uroczystość Przemienia Pańskiego, aby uświadomić sobie, że tak jak kiedyś swoich uczniów tak i nas Pan Jezus uczyni uczestnikami swojej chwały Przemienienia. Stąd dzisiejsze święto to dla nas dzień wielkiej wiary, nadziei i miłości - mówił ks. Jerzy Jurkiewicz, kustosz sanktuarium w Nowym Sączu.

Na Sądecką Górę Tabor przybyło dziś setki pielgrzymów, którzy szczelnie wypełnili plac przy Bazylice św. Małgorzaty. Co roku 6 sierpnia przyciąga ich tu ikona Pana Jezusa Przemienionego.
- Gdy patrzymy na tę ikonę odczuwamy przenikliwość wzroku naszego Pana. Jego spojrzenie sięga w głąb naszych serc, dotyka naszych dusz, ogarnia całość naszego życia - to wszystko czym żyjemy. Nic nie może się ukryć przed Jego wzrokiem. Jego spojrzenie przekracza barierę materii, granicę ludzkiego ciała - powiedział w homilii ks. bp Andrzej Jeż.

Pasterz diecezji tarnowskiej przypomniał niedawno zakończone Światowe Dni Młodzieży.
- Patrzyliśmy na oczy młodych pielgrzymów, którzy z całego świata przybyli do Polski. To oczy pełne życia, energii, życzliwości, miłości, otwartości - mówił ks. Biskup.  - Ich oczy pełne były tego szczególnego doświadczenia obecności Chrystusa - dodał.

Zobacz też: Odpust ku czci Przemienia, Dziś modlą się mundurowi

XIV-wieczny obraz przedstawiający Chrystusa Przemienionego, który co roku przyciąga pielgrzymów na Sądecką Górę Tabor jest wzorowany na ikonie przechowywanej w bazylice na Lateranie w Rzymie. Nowosądecka ikona słynie łaskami od początku XVII wieku. 
Sam obraz jest wspaniałym dziełem sztuki, pochodzącym prawdopodobnie z obszaru północnych Alp i namalowanym pod koniec XIV wieku. Do Nowego Sącza przywieźli go opiekujący się świątynią ojcowie franciszkanie i umieścili w jednej z kaplic – w nawie głównej znalazł się dopiero w latach 20. Kroniki parafialne odnotowują aż 18 urzędowo zatwierdzonych łask, wyproszonych w latach 1611-1763. Najbardziej znany jest cud ocalenia namalowanego na lipowej desce Obrazu przed pożarem – ogień zajął jedynie czoło Oblicza Pana Jezusa, wytwarzając na nim fałdy, przypominające zmarszczki. Cudownego uzdrowienia doznał dziedzic Wiśnicza i Jarosławia Konstanty Lubomirski 

Zobacz też: Pielgrzymka strażaków na Sądecką Górę Tabor

(KB) [email protected]
fot. KB

odpust Przemienienia Pańskiego










Dziękujemy za przesłanie błędu