Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 20 października. Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
06/09/2016 - 10:10

Chełmiec. Bernard Stawiarski: Gdybym został burmistrzem Nowego Jorku… [FILM]

Wyniki poniedziałkowego głosowania nad nadaniem statusu miasta Chełmcowi dla nikogo nie były zaskoczeniem. Dwunastu radnych było za, jeden wstrzymał się od głosu, reszta była przeciw. W głosowaniu uczestniczyło 20 rajców.

- Jeżeli dostaniemy pieniądze na miasto Chełmiec, to będziemy mogli własne środki inwestować w inne miejscowości, w miejscowości które są w gminie. Środki popłyną do biedniejszych sołectw. To, że na statusie miasta stracą mniejsze miejscowości jest nieprawdą - podkreślał wójt Bernard Stawiarski już po głosowaniu nawiązując do obaw mieszkańców ościennych miejscowości, którzy wprost mówili i mówią o ryzyku ich marginalizacji.

Stawiarski równie zdecydowanie dementował pogłoski, o podniesieniu podatków w chwili gdy Chełmiec już zostanie miastem.

Zobacz też: Lokalny patriotyzm Wiśniowskiego? Firma chce inwestować w Chełmcu! [FILM]

- To rada gminy decyduje jakie mają być podatki - zastrzegał nadmieniając, że nie ma mowy o różnicowaniu ich wysokości w Chełmcu i pozostałych miejscowościach - zostaną zachowane takie same na terenie całego terytorium chełmieckiego samorządu.

- Przynajmniej do czasu, kiedy mam na to jakikolwiek wpływ - skwitował.

- Rolnicy będą mogli nadal otrzymywać dopłaty a nauczyciele nie stracą dodatku. Dzieje się tak tylko w miejscowościach powyżej pięciu tysięcy osób - rozwiewał kolejne wątpliwości.

Zobacz też: Chełmiec: Jest kasa na naprawę kanalizacji w Świniarsku! I nie tylko

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Chełmiec stanie się miastem najwcześniej od 1 stycznia 2018 roku.

Dziennikarze skomentowali z kolei, że sam Bernard Stawiarski będzie się tytułował burmistrzem. To aluzja do komentarzy, że forowanie projektu by Chełmiec stał się miastem, to wyraz przede wszystkim osobistych ambicji obecnego wójta.

- Gdyby to była sytuacja, że byłbym burmistrzem Nowego Yorku, to miałbym prawo do jakiejś większej satysfakcji. Natomiast tu będę burmistrzem Chełmca i też się z tego cieszę - spuentował ze śmiechem samorządowiec.

Zobacz też: Chełmiec: Sedno - status miasta przyznaje Rada Ministrów, nie radni i nie mieszkańcy

W głosowaniu uczestniczyło 20 radnych. Od głosu wstrzymał się radny Jan Mróz, a w stosunku do poprzedniego głosowania stanowisko w sprawie zmienili przewodniczący Józef Zygmunt, Arleta Izworska i Marek Poręba.

Z ostatniej chwili. Zaraz po opublikowaniu tej informacji na stronie internetowej gminy Chełmiec pojawił się sympatyczny komentarz wójta Bernarda Stawiarskiego, w którym czytamy m.in.: jeżeli miejscowość Chełmiec zostanie miastem a nasza gmina przekształci się na wiejsko-miejską, to gwarantuję że jakość życia wszystkich mieszkańców gminy nie spadnie, a zrobię wszystko by uległa poprawie i była porównywalna z jakością życia w Nowym Yorku.

Ewa Stachura [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)