Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 lutego. Imieniny: Damiana, Romana, Romany
20/03/2019 - 18:45

Mularczyk czy Janczyk? Już wiadomo kogo wystawi PiS w wyborach do Europarlamentu

No i wszystko jasne. To poseł Arkadiusz Mularczyk został kandydatem PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Pierwsze, nieoficjalne informacje, miejsce na liście dawały szefowi regionalnych struktur Wiesławowi Janczykowi. Potem pojawiły się spekulacje, że partia Jarosława Kaczyńskiego stawia na bardziej rozpoznawalnego Mularczyka. Dziś parlamentarzysta oficjalnie ogłosił swój start w wyborach. Jakie były kulisy takiej, a nie innej decyzji?

Dlaczego to poseł Arkadiusz Mularczyk, a nie szef regionalnych struktur, Wiesław Janczyk, stanie do wyborczej walki o mandat europosła? PiS chce skroić listę w tym właśnie okręgu tak, aby zgarnąć cztery mandaty. Brakowało mocnego partyjnego nazwiska kojarzonego z południowo-wschodnią częścią okręgu, a więc i z Nowym Sączem - spekulowali kilka dni temu dziennikarze.

Czytaj też Spekulacje i woda w ustach. Kto z sądeckiego PiS-u idzie do eurowyborów?

- Szydło ma rozpoznawalność ogólnopolską, ale bliski jest jej zachód okręgu (Chrzanów), Legutko to profesor z Krakowa, a Jaki jest zakorzeniony w Opolu i Warszawie. Mularczyk to z kolei lider PiS na Sądecczyźnie, a w Sejmie przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. reparacji wojennych - mówiło się w politycznych kuluarach.

Tych politycznych plotek ani Janczyk, ani Mularczyk komentować nie chcieli. Jakie szanse na wybór ma Mularczyk, który startuje z dziewiątego miejsca na liście? Profesor Waldemar Paruch, uchodzący za kampanijnego stratega i speca od badań twierdził w wypowiedzi dla gazety.pl, że w okręgu, obejmującym Małopolskę i Kielecczyznę, PiS ma poparcie rzędu 60 procent.  Mówi się, że to te dwa regiony rozstrzygną o poziomie sukcesu w tych wyborach.

Wyborcze lokomotywy Prawa i Sprawiedliwości w wyścigu do Europarlamentu to już pewnik. Wiadomo, że w Małopolsce "jedynką" będzie wicepremier Beata Szydło, a numerem dwa, dotychczasowy europoseł Ryszard Legutko.

Czytaj też Ruszyła wyborcza machina PO. Czy poseł Czerwiński wybiera się do Brukseli?

Wiadomo, że kampanią wyborczą pokieruje Tomasz Poręba. który już drugą kadencję jest eurodeputowanym w okręgu rzeszowskiego. To syn powiatowego radnego Antoniego Poręby. Był już szefem sztabu podczas ostatnich wyborów samorządowych.

[email protected] fot. Jm


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020