Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
20/01/2018 - 14:40

Sądeccy studenci biorą sprawy w swoje ręce: Mówią STOP białaczce. Dołącz i Ty do akcji „Wampiriada”

Co cztery minuty na świecie ktoś dowiaduje się, że zachorował na nowotwór krwi. Co dziesięć minut ta choroba odbiera komuś życie. Już 25 stycznia 2018 r. powiedz razem z nami STOP białaczce i innym chorobom krwi. Weź udział w „Wampiriadzie”. Podziel się krwią i zarejestruj w bazie dawców szpiku i komórek macierzystych.

Studenci pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego z sądeckiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, wspólnie z Marią Merklinger-Somą kontynuują tradycję organizowania w Instytucie Zdrowia honorowego dawstwa krwi „Wampiriada” oraz we współpracy z fundacją DKMS, rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. W tym roku akcja przebiega pod nazwą 20 litrów krwi – na 20 lecie uczelni”, bo PWSZ obchodzi jubileusz swojego istnienia.

Studenci oraz pracownicy chcą walczyć z białaczką i innymi chorobami. Już 25 stycznia 2018 r. między godziną 8.00 a 14.00, każdy z nas będzie mógł oddać krew i zarejestrować się jako dawca szpiku kostnego i komórek macierzystych. Wystarczy przyjść do budynku Instytutu Kultury Fizycznej, który znajduje się przy ulicy Kościuszki 2A w Nowym Sączu.

Studenci koła naukowego Promocja i zdrowie, działającego w Instytucie Zdrowia, od wielu tygodni propagują idee honorowego dawstwa krwi i rejestracji w bazie dawców szpiku kostnego wśród mieszkańców Nowego Sącza i okolicy oraz uczniów sądeckich szkół. Miedzy innymi nawiązali współpracę z I LO w Nowym Sączu, odwiedzili też sądecką „kolejówkę”. Podczas spotkań informacyjnych, promujących idee dawstwa,  zaprosili uczniów, nauczycieli do udziału w akcji.

- Bardzo chętnie oddam krew. Uważam, że jest to drobny gest, który może uratować komuś życie – opowiada z uśmiechem Monika Szczepanik, uczennica Zespołu Szkół nr 4 w Nowym Sączu.

Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji dla tych, którzy wezmą udział w „Wampiriadzie”. Będzie okazja do wysłuchania wykładu dr n. med. Ireny Milaniak, która przybliży słuchaczom temat przeszczepiania narządów. Następnie swoją historię życia opowie dawca, który kiedyś przekazał szpik osobie chorej i dzięki temu heroicznemu czynowi uratował jej życie. Podczas spotkania wysłuchamy także świadectwa osoby, która chorowała na białaczkę. Dzięki anonimowemu bohaterowi, który wykazał się odwagą, zarejestrował się jako dawca i przekazał komórki macierzyste, dzisiaj może żyć i podzielić się swoimi doświadczeniami.

- Zapraszamy serdecznie wszystkich sądeczan, aby wzięli udział w naszej akcji. To niewiele kosztuje, a może uratować życie – zachęca organizatorka „Wampiriady” Maria Merklinger-Soma, wykładowca w PWSZ.

RG [email protected] Film KSDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)