Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
14/10/2020 - 09:20

Z tej wieży widać wszystko jak na dłoni. Gorce czekają na odważnych

Śnieg czy błoto nie powstrzymają Aktywnych Sądeczan przed zdobyciem tego szczytu. A tam czekają na nich widoki zapierające dech w piesiach. Mowa tutaj o szczycie Gorc, na którym kilka lat temu stanęła wieża widokowa. Jest na co popatrzeć o każdej porze roku.

Wieża na Gorcu powstała pięć lat temu, a już cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników górskich wędrówek. Na platformie widokowej zmieści się około 30 osób. Niestety osoby z ograniczoną sprawnością ruchową mogą mieć duży problem z dostaniem się tam, ponieważ do pokonania mają dużo schodów. Drewniana konstrukcja ma 27 metrów wysokości, jest zabudowana barierkami, a u samej góry zamontowane są kamery.

Wieża widokowa na Gorcu, fot. Daniel Fleszer

Na szczycie Gorc na turystów czeka tylko wieża i tablice informacyjne o pobliskich szczytach. Nie ma tam żadnego schroniska czy chociażby wiaty, gdzie można by zjeść posiłek. Warto w taką trasę wziąć ze sobą własny prowiant – sklepy spożywcze czy restauracje znajdują się w miejscowościach położonych u podnóża góry. Miejsce, gdzie można spokojnie usiąść i odpocząć znajduje się ponad kilometr niżej od wieży widokowej, przy szlaku "Wyrusz z nami w Gorce". 

Dojście z wieży widokowej na krzyż, google mapsTam znajdziemy krzyż i mały ołtarz oraz kilka ławeczek. To idealne miejsce na odpoczynek przed dalszą wędrówką, gdzie można spokojnie usiąść, wypić i zjeść własny prowiant.

Ołtarz i krzyż nieopodal wieży widokowej. fot. Daniel Fleszer 

Z wieży widokowej możemy zobaczyć m.in. Beskid Niski, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki, Beskid Mały, Pieniny, Beskid Wyspowy oraz, przy dobrych warunkach atmosferycznych, Tatry. Widoki są zniewalające i wynagradzają trudy podróży. Ze szczytu Gorc widać również pozostałe trzy wieże widokowe: wieżę na Lubaniu, na Magurkach (Ochotnica Górna) oraz na Koziarzu (Tylmanowa).

Fot. UG Ochotnica Dolna

Zobacz także: Wieża na Radziejowej. WOW! Widok ze 1280 metrów nad poziomem morza

Na szczyt dojść można szlakami o różnym stopniu trudności. Trasę możemy rozpocząć w miejscowości Zasadne. Z Nowego Sącza do tej miejscowości mamy niecałe 50 kilometrów, czyli około godziny jazdy samochodem.

Dojazd z Nowego Sącza do Zasadne, google maps

Samochód zostawić można przy małym parkingu niedaleko Potoku Zasadne. Tam znajduje się drewniana wiata dla turystów oraz tablice informacyjne i rozpoczynającym się szlaku. Szlak „Wyrusz z nami w Gorce” jest oznaczony czerwonym kolorem i prowadzi głównie przez las. Samochodem można jednak dojechać znacznie dalej do Przełęczy Wierch Młynne. Tam znajduje się kolejny mały parking dla kilku samochodów oraz toalety toi-toi.

Trasa „Wyrusz z nami w Gorce” z Zasadnego to około 4 kilometry pieszej wędrówki do wieży widokowej. Pokonać je można w około godzinę lub dwie – w zależności od tempa marszu. Warto jednak mieć na uwadze, że nachylenie terenu na szlaku stopniowo wzrasta. Trasa ta nie należy jednak do najtrudniejszych. W deszczowe i mokre dni błotnista droga może być śliska i niebezpieczna. Tamtędy przejeżdżają również ciężkie pojazdy, które pozostawiają specyficzne koleiny.

Na Gorc, położony 1228 m. n. p. m. można dostać się także od strony Ochotnicy Dolnej z osiedla Gorcowego. Podejście z tej strony, podobnie jak poprzednie, jest strome i prowadzi przez las. Nie ma tam jednak wyznaczonego parkingu, a samochód można zostawić na poboczu przy ulicy.

Przykładowe drogi z Ochotnicy na wieżę widokową, google maps

Na szczyt można wyjechać samochodem (najlepiej terenowym), jadąc przez prywatne posesje. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla Aktywnych Sądeczan, którzy bez problemu poradzą sobie z tą trasą. Co najważniejsze, na najbardziej wysunięty na wschód szczyt Gorczańskiego Parku Narodowego i stosunkowo nową wieżę widokową można wejść również w zimie. Do celu możemy również dotrzeć na rowerze – prowadzi tam specjalnie wyznaczona trasa.

Wieża widokowa na Gorcu, fot. Daniel Fleszer

Wieża widokowa na szczycie Gorc to idealna propozycja dla wszystkich Aktywnych Sądeczan żądnych nietuzinkowych wyzwań. Trasa na szczyt pozwala napawać się pięknem otaczającej nas przyrody oraz zachwycającymi dech w piersiach widokami. Zobacz wszystkie nasze propozycje aktywnego spędzania wolnego czasu. 
Wideo i zdjęcia: Daniel Fleszer, montaż: Daniel Szlag. (PS)

Z których propozycji z naszego przewodnika już skorzystaliście? Zapraszamy wszystkich seniorów do dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres [email protected] i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

Dla tych widoków warto odwiedzić Gorce
Wieża widokowa na Gorcu czeka na miłośników górskich wspinaczek przez cały rok. Chociaż wędrówka może być utrudniona przez strome podejścia, to dla takich widoków warto się postarać. Fot. Daniel Fleszer, UG Ochotnica Dolna.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu