06/01/2022 - 19:25

Turniej Czterech Skoczni w Bischofschofen: Kobayashi zatrzymany, Żyła trzynasty

Ryouyu Kobayashi został zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni! Niesamowity Japończyk po raz drugi w karierze zdobył złotego orła. W ostatnim konkursie, rozegranym w Bischofschofen, nie odniósł jednak zwycięstwa. Najlepszy okazał się Daniel Huber. Polacy po raz kolejny uplasowali się poza pierwszą "10". Najlepszy z nich - Piotr Żyła zajął 13. miejsce.

To były niezwykle emocjonujące dni ze skokami narciarskimi. Jak co roku, w okresie świąteczno-noworocznym rozegrany został Turniej Czterech Skoczni. Od pierwszych zawodów w Oberstdorfie było jasne, że głównym faworytem do końcowego triumfu będzie Ryoyu Kobayashi. Zobacz także: czy w Szczawnicy powstanie skocznia narciarska?

Japończyk wygrał również w Ga-Pa i w pierwszym konkursie w Bischofschofen (przeniesionym z Innsbrucka). W święto Trzech Króli odbyły się finałowe zawody na skoczni im. Paula-Ausserlaitnera. Tym razem mieliśmy jednak innego zwycięzcę. Znakomity Japończyk został zatrzymany.

Po pierwszej serii na prowadzeniu był Karl Geiger. Wyprzedzał o 2,2 pkt Daniela Hubera i 4,1 pkt Yukiye Sato. Z grona Polaków do rundy finałowej awansował Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Obaj rywalizowali ze sobą w parze. Wygrał Żyła (zajmował 15.miejsce), jednak Kubacki przeszedł jako lucky loser (na 17. pozycji).

W drugiej serii znakomity skok oddał Huber, który wylądował na 137 metrze. Tym samym odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo. Na drugim miejscu rywalizację w Bischofschofen ukończył Granerud , a na trzecim Geiger. Żyła zajął 14 pozycję, a Kubacki 27. Kobayashi był 5.

W końcowej klasyfikacji turnieju Kobayashi wyprzedził Mariusa Lindvika i Graneruda. Żyła został sklasyfikowany na 15. pozycji, Kubacki – 22, Dawid Wolny - 35, Paweł Wąsek – 48, Andrzej Stękała – 51, a Kamil Stoch – 53.

Na sobotę zaplanowany został kolejny konkurs Pucharu Świata w Bischofschofen. ([email protected], fot.: Yk1967, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons)