Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
25/09/2023 - 17:45

Pensjonat Irena to Miejsce Przyjazne Rowerzystom i gwarancja fantastycznego wypoczynku w Dolinie Popradu

Łopata Polska, wydzielona administracyjnie część Żegiestowa w gminie Muszyna to jedno z najbardziej malowniczych i pięknych miejsc na mapie Doliny Popradu. A gdy dołożymy jeszcze ofertę tutejszego Pensjonatu Irena dostajemy idealny przepis na fantastyczny wypoczynek. Obiekt może poszczycić się oficjalnym tytułem Miejsca Przyjaznego Rowerzystom.

Najpierw słów kilka o samym Żegiestowie. Od 1864 roku Żegiestów-Zdrój przez lata był jednym z najbardziej luksusowych uzdrowisk w Polsce. W sercu uzdrowiska, którym był Dom Zdrojowy oferowano m.in. zabiegi z zakresu balneoterapii. Już po wojnie obiekt upaństwowiono a w 1976 roku Żegiestów stał się częścią Zespołu Uzdrowisk Krynicko-Popradzkich z siedzibą w Krynicy, obejmującego również Krynicę i Piwniczną. Jednocześnie wedle wiarygodnych źródeł jeszcze w latach 70. XX wieku w Żegiestowie wypoczywało 15 tysięcy osób rocznie, ale z czasem kolejne ośrodki zaczęły pustoszeć.

Sam Dom Zdrojowy popadł w końcu w ruinę. W 2001 roku spadkobiercy przedwojennej spółki Żegiestów-Zdrój rozpoczęli starania o odzyskanie majątku a w 2015 roku, po unieważnieniu nacjonalizacji, zwrócono im majątek spółki. Potem trafił on w ręce prywatnych przedsiębiorców, braci Cechini. A ci dziś odbudowują kolejne uzdrowiskowe obiekty.

I tak oddana jest już do użytku odrestaurowana pijalnia wody mineralnej Anna, która znajduje w głąb po lewej stronie Domu Zdrojowego i do której dojdziecie drogą prowadzącą z DW 971 prowadzącą obok kościoła. Zaznaczmy, że źródło Anna jest pierwszym źródłem leczniczej wody w tym nadpopradzkim uzdrowisku i działa od 1846 roku i nosi imię na cześć żony Jakuba Ignackego Medweckiego, pierwszego właściciela uzdrowiska. To naprawdę telegraficzny skrót niesamowitej i bogatej historii tego miejsca.

Ale tak naprawdę cała okolica jest pełna najróżniejszych atrakcji. Są baseny (Muszyna, Krynica-Zdrój, Radwanów w Piwnicznej-Zdroju), zamki (Rytro i Muszyna), cerkwie (Powroźnik), bezcenny klasztor w Starym Sączu, pumptracki, cała sieć tras rowerowych Aqua i Euro Velo z przystankami, z których część ma miejsce na grilla i stacje serwisowe dla rowerów. Żegiestów ma też stację PKP, na której zatrzymują się pociągi łączące m.in. Dolinę Popradu ze Słowacją.

Z Żegiestowa macie też blisko do Wierchomli, gdzie jest kolej krzesełkowa, która wwiezie Was z rowerem do góry a stąd otwarta droga do Bacówki nad Wierchomlą i graniami przez Runek na Jaworzynę Krynicką.

- Jeśli tu jesteś prawdopodobnie szukasz dobrej miejscówki na rowerowy wypad. Z pewnością zainteresuje Cię nasza oferta, pensjonatu położonego blisko tras rowerowych, ale też z parkingiem i miejscem na rowery, myjką i narzędziami (na wszelki wypadek). Pasjonatów dwóch kółek zapraszamy w malownicze rejony Muszyny i Żegiestowa-Zdroju. Czekają na Ciebie EuroVelo11, VeloNatura zwane El Poprado, każdy rowerzysta znajdzie tu coś dla siebie – gładkie szosy, leśne trasy rodzinne. Z pewnością zainteresuje Cię fakt, że w pobliżu pensjonatu na rzece Poprad wybudowano trzy kładki rowerowe łączące pogranicze polsko-słowackie, które łączą ścieżki rowerowe po obu brzegach rzeki - zapraszają sami gospodarze.

Wymieńmy te kładki: Żegiestów – Sulin, około 3 kilometrów od pensjonatu, Milik – Legnava (5 km) oraz Andrzejówka (Ługi) – Mały Lipnik (2 km). 

Dodajmy też, że gospodarze współpracują z wypożyczalnią rowerów a tym samym możecie tu zamówić klasyczne rowery trekkingowe i elektryczne wraz z dodatkami niezbędnymi do zabrania na wycieczkę dzieci, czyli fotelikami, przyczepami itp.

Na pewno ucieszy Was fakt, że prowadzący pensjonat mają własne propozycje autorskich wycieczek pod hasłami MIĘDZY ŚWIATAMI - piesza wycieczka górska, WYŻNE MŁAKI - piesza wycieczka górska, ZAMKI DOLINY POPRADU - wycieczka objazdowa, WIEŻE WIDOKOWE - cudowne panoramy, dzięki którym optymalnie wykorzystacie czas na wypoczynek. Ale jak zaznacza właściciel obiektu Krzysztof Płowiec: - Takich propozycji mamy bardzo dużo.

Jeśli chodzi o zakwaterowanie, to do Waszej dyspozycji są tutaj: - pokój dwuosobowy z balkonem, pokój dwuosobowy standard i rodzinne studio 2 plus 2. Wszystkie z łazienkami. W pensjonacie jest wi-fi. Gospodarze serwują śniadania. - Nasz bufet jest tak bogaty, że znajdą tu coś dla siebie wszyscy, również wegetarianie i weganie – podkreśla Płowiec.

Goście mają też do dyspozycji miejsce na ognisko i grilla i duży ogród. Na miejscu można też skorzystać z sauny parowej i suchej oraz profesjonalnego masażu. Zresztą - załączona do publikacji galeria zdjęć mówi sama za siebie. Szczegółowe, dodatkowe informacje na temat oferty Pensjonatu Irena znajdziecie pod adresem pensjonat-irena.pl. ([email protected] Fot.: archiwum pensjonatu) © Materiał chroniony prawem autorskim

PATRONAT HONOROWY: MAREK KWIATKOWSKI - STAROSTA NOWOSĄDECKI
Zadanie zrealizowano w ramach konkursu „Kocham SĄDECKIE” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego

Pensjonat Irena to Miejsce Przyjazne Rowerzystom i gwarancja fantastycznego wypoczynku w Dolinie Popradu
Łopata Polska, wydzielona administracyjnie część Żegiestowa w gminie Muszyna to jedno z najbardziej malowniczych i pięknych miejsc na mapie Doliny Popradu. A gdy dołożymy jeszcze ofertę tutejszego Pensjonatu Irena dostajemy idealny przepis na fantastyczny wypoczynek. Obiekt może poszczycić się oficjalnym tytułem Miejsca Przyjaznego Rowerzystom.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu