Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
27/11/2020 - 16:05

Nowy sport w Nowym Sączu. Sandecja ma swoją drużynę hokejową

Tego w Nowym Sączu nie była od bardzo dawna. Grupa pasjonatów założyła drużynę hokejową grającą w Podhalańskiej Amatorskiej Lidze Hokeja. Zespół występuje jako Sandecja i w rozgrywkach radzi sobie bardzo dobrze. Czy to początek czegoś większego? Miejmy nadzieję.

Historia powstania drużyny hokejowej w Nowym Sączu sięga początku XXI wieku. To wtedy grupka pasjonatów rozpoczęła rozgrywanie pierwszych meczów na lodzie. Oczywiście wszystkiemu przyświecała dobra zabawa. – Zaczynaliśmy przy obwodnicy Nowego Sącza na ul. Witosa. Mieliśmy tam własne lodowisko, które zalewaliśmy i przy mroźnej pogodzie można było rozgrywać mecze. Po budowie lodowiska na Nadbrzeżnej, przenieśliśmy się właśnie tam. Kolejnym miejscem naszych spotkań było lodowisko w Chełmcu. Obecnie mecze i treningi rozgrywane są na hali w Krynicy – mówi Kamil Gondek, zawodnik KH Sandecja.

Zobacz także: Dariusz Dudek: Sandecji brakuje pewności siebie, chcę zmienić tę trudną sytuację

Rekreacyjne granie nie wystarczyło, więc pasjonaci postanowili założyć drużynę i wystartować w rozgrywkach ligowych. Oczywiście na poziomie amatorskim. – W Polsce są dwie zawodowe ligi hokejowe. My natomiast występujemy w lokalnej Podhalańskiej Amatorskiej Lidze Hokeja – dodaje Kamil Gondek.

Oprócz sądeczan występują w niej m.in. takie drużyny jak: Górale Nowy Targ, Drwale Czarny Dunajec, Łotry Kraków czy Demony Nowy Targ. Łącznie wszystkich zespołów jest 11. Jak w tym towarzystwie radzą sobie nasi hokeiści? Wydaje się, że bardzo dobrze. – Zakończyliśmy sezon regularny na 4. miejscu, teraz startują play-offy. Gramy całkowicie amatorsko, zawodowcy nie mogą występować w tej lidze. Jeśli chodzi o finanse, to również w tym zakresie wszystko pokrywamy samodzielnie, nikt inny nas nie finansuje – mówi Kamil Gondek.

Zobacz także: Piotr Świerczewski o Sandecji: stadionu nie będzie, drużyny nikt nie kupi

Ciekawość na pewno wzbudza fakt, że w rozgrywkach drużyna występuje jako Sandecja. Nasz rozmówca wyjaśnia, że zawodnicy hokejowej drużyny z Nowego Sącza są kibicami „Biało-czarnych”, w związku z czym nie wyobrażali sobie przyjęcia innej nazwy. – Bardzo utożsamiamy się z Nowym Sączem. W Sandecji już kiedyś była sekcja hokeja na lodzie, więc my to kontynuujemy. Chcieliśmy ją reaktywować i to się udało. Udaliśmy się do prezydenta, który wydał zgodę na użycie herbu i nazwy klubu – wyjaśnia Kamil Gondek.

Pasjonatom hokeja z Nowego Sącza wypada zatem życzyć powodzenia podczas kolejnych spotkań. Klub jest otwarty również na nowych zawodników – Jeśli ktoś tylko umie jeździć na łyżwach i chciałby spróbować swoich sił to zapraszamy – kończy Kamil Gondek. (MP), fot.: KH SandecjaDziękujemy za przesłanie błędu