Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
06/09/2022 - 18:30

Instruktorzy Swim Team o filozofii pływania, triathlonie i pokonywaniu własnych słabości

Woda z każdej strony i tylko jeden cel: płynąć. Może i pływanie z początku wydaje się trudne, jednak kluczem do sukcesu jest wybór właściwego trenera, a co za tym idzie – wybór odpowiedniej szkoły pływania. O tym, jak szybko i skutecznie nauczyć się pływać rozmawiamy z instruktorami sądeckiej szkoły pływania Swim Team – Tomaszem Machajem i Maritą Kaczmarczyk.

Pływanie jest najzdrowszą formą aktywności fizycznej – angażuje praktycznie wszystkie grupy mięśni i poprawia wydolność oraz pojemność płuc. Rytmiczne ruchy, skoordynowane z oddychaniem, rozluźniają psychicznie i emocjonalnie. Specyfika środowiska wodnego wpływa pozytywnie na stawy i jest nieoceniona w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Zwiększa się również świadomość rodziców w zakresie tego, jak ważne jest – chociażby ze względów bezpieczeństwa – by dzieci potrafiły zachować się w wodzie.

Mimo tak licznych zalet wielu z nas nie ma na tyle odwagi, by nauczyć się pływać. W jakim wieku najlepiej zacząć? – Uczymy pływać chętnych w wieku od 4 do 104 lat. Prowadzimy też zajęcia dla seniorów. Pamiętam odważną uczestniczkę zajęć organizowanych przez nas dla studentów Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która na swoją pierwszą w życiu lekcję pływania przyszła w wieku 70 lat – wspomina Tomasz Machaj, trener i założyciel szkoły pływania Swim Team. – Specyfika pracy z dorosłymi z pewnością różni się od pracy z dziećmi, jednak każdy moment jest dobry, aby zacząć. Dzieci, które regularnie pływają, nie mają wad postawy, a dorośli problemów związanych z siedzącym trybem życia.

Tomek ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. W swojej pracy wykorzystuje między innymi elementy koncepcji Halliwick, której charakterystyczną cechą jest nabywanie umiejętności pływackich bez używania pomocy wypornościowych, takich jak chociażby deski. Każdy pływak, w miarę swoich możliwości, z pomocą instruktora uczy się kontrolowania oddechu i osiągania bezpiecznych pozycji w wodzie, a także niezależnego poruszania się w basenie. Ta metoda sprawdza się u wszystkich, którzy chcą nauczyć się pływać, bez względu na ograniczenia sprawności czy wiek.

Instruktor dwukrotnie ukończył triathlon na pełnym dystansie Ironmana. Triathlon – oprócz biegania i jazdy na rowerze – obejmuje także pływanie. – Właśnie ta ostatnia aktywność dla wielu marzących o triathlonie jest tą najtrudniejszą. Sam od kilku lat jestem trenerem bezwysiłkowego pływania kraulem metodą Total Immersion. To nie tylko technika, ale również filozofia pływania. Kluczowe jest tutaj czucie wody i minimalizowanie oporów pod jej powierzchnią – wyjaśnia Tomek. Woda ma bowiem gęstość dużo większą od gęstości powietrza, stąd opór jest o wiele większy. Dzięki TI pływać można łatwiej, bez odczuwania nadmiernego zmęczenia. Jednak czy ta metoda na pewno jest dedykowana dla każdego? – Bez wątpienia tak. Naukę pływania tą metodą może podjąć każdy, bez względu na wiek, wcześniejsze doświadczenie z pływaniem czy posiadane umiejętności.

Marita Kaczmarczyk od dziecka trenuje pływanie. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie, jest także absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu ze specjalizacją z odnowy biologicznej i gimnastyki korekcyjnej. Swoje umiejętności pływackie stale doskonali w sekcji dla dorosłych. Jest związana z Miejskim Klubem Sportowym STP Nowy Sącz, w którym pełni funkcję trenera. Pracuje jako instruktorka pływania i aqua fitness, razem z Tomkiem prowadząc szkołę pływania Swim Team. – Od dziecka sport był moją pasją. W czasach szkolnych trenowałam pływanie i piłkę ręczną, co wiązało się z udziałem w wielu turniejach i zawodach. Kilka razy startowałam też w maratonach pływackich - wspomina Marita, która swoje pierwsze doświadczenie z pływaniem w jeziorze na otwartych wodach miała w wieku zaledwie 11 lat.

Tomek i Marita uczą również specyfiki pływania na długich dystansach. Przygotowują do egzaminów na studia, do pracy w policji, straży pożarnej czy w wojsku. W pracy stawiają na indywidualne podejście do swoich podopiecznych, rekreację oraz nowoczesne metody szkolenia.

Szkoła pływania Swim Team działa na basenie MOSiR przy ulicy Nadbrzeżnej w Nowym Sączu. Trenerzy oferują zarówno zajęcia indywidualne, jak i grupowe. Priorytetem w doborze grup jest nie tylko wiek, ale przede wszystkim poziom i umiejętności pływackie. – Uczymy pływać na całe życie. Ważne jest dla nas czerpanie przyjemności z samej aktywności, jak również umiejętność pokonywania własnych słabości – podkreślają instruktorzy. ([email protected], fot. Swim Team)

Artykuł przygotowany we współpracy ze Szkołą Pływania Swim Team Tomasz Machaj, Marita Kaczmarczyk.

Instruktorzy Swim Team o filozofii pływania, triathlonie i pokonywaniu własnych słabości
Fot. Swim Team


Dziękujemy za przesłanie błędu