Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
28/10/2021 - 10:50

Co z mamucią skocznią w Szczawnicy? Mamy odpowiedź ministerstwa

Bardzo głośno zrobiło się w ostatnim czasie o pomyśle budowy kompleksu skoczni w Szczawnicy. Jedna z nich miała być przeznaczona do lotów narciarskich. Zapytaliśmy Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu czy ich powstanie jest możliwe. Jak brzmi odpowiedź?

Zdjęcie ilustracyjne, fot.: Pixabay

Za niecały miesiąc rozpocznie się nowy sezon w skokach narciarskich. W naszym kraju jest to bardzo popularna dyscyplina sportu. W weekendy chętnie oglądamy zmagania najlepszych zawodników świata.

W Polsce gości ich jednak jedynie Wisła i Zakopane. Jak informowaliśmy niedawno, powstał jednak projekt, by kompleks skoczni - K40, K60, K95 i K120 , wybudować również w oddalonej od Nowego Sącza o 52 km Szczawnicy. Jego autorem jest Dominik Pacholik, student Politechniki Krakowskiej.

To jednak nie wszystko. Umysły kibiców rozbudzała najbardziej skocznia mamucia, która także była w planach. Miała powstać na Wzgórzu Jarmuta. -Wybrałem je, gdyż jest tam wypłaszczenie pozwalająca na wyeksponowanie skoczni, która staje się dobrze widoczna z centrum miasta. Celowaliśmy tutaj w efekt podobny do tego z Bergisel w Innsbrucku. Tam skocznia jest ikoną miasta – mówił Pacholik w rozmowie z portalem Sport.tvp.pl

Czy jednak tego typu budowa ma szanse powodzenia w Szczawnicy? Nie brak głosów, że to tylko projekt stworzony przez fana, który choć wygląda pięknie, nie jest możliwy do zrealizowania. Zapytaliśmy więc Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu (kiedy zadawaliśmy pytanie sport nie był z niego jeszcze wydzielony), jak się zapatruje na to przedsięwzięcie.

- Wskazany projekt jest znany Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z doniesień medialnych. Ministerstwo wspiera realizację ważnych i potrzebnych inwestycji sportowych poprzez przekazywanie dotacji jednak samo nie jest inwestorem. W związku z tym MKDNiS może przekazać dofinansowanie konkretnym podmiotom, które są odpowiedzialne za całokształt inwestycji – brzmi odpowiedź.

Resort wspomina również o innej inwestycji, która dobiegła końca w ostatnim czasie.

- Warto przy tej okazji przypomnieć, że niedawno w Zakopanem zakończyła się inwestycja dotycząca kompleksu Średniej Krokwi, w ramach której przebudowano skocznie K-15, K-30, K-65, K-85 oraz wybudowano skocznię K-23.

Łączny koszt zadania zrealizowanego przez Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem to  51 593 000 zł, z czego ministerialna dotacja wyniosła 41 526 000 zł. Kompleks ten, wraz ze zmodernizowaną w ostatnim czasie Wielką Krokwią, tworzy nowoczesny ośrodek skoków narciarskich, przeznaczony zarówno do treningów i szkoleń, jak również rozgrywania zawodów najwyższej rangi – czytamy w wiadomości z ministerstwa.

Czy są zatem szanse, że będziemy mogli oglądać reprezentantów Polski „latających” w Szczawnicy? Póki co, wydaje się to odległa perspektywa. ([email protected], fot.: Pixabay)Dziękujemy za przesłanie błędu