Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
27/02/2019 - 23:15

10 Festiwal, ósme mistrzostwa. Zostań mistrzem kraju w górskim nordic walking!

10. TAURON Festiwal Biegowy to ważne wydarzenie nie tylko dla biegaczy. Tradycyjnie, w drugim dniu imprezy odbędą się Górskie Mistrzostwa Polski w Nordic Walking.

To konkurencja, która jest częścią Festiwalu od lat i może się poszczycić najdłuższą w kraju historią wśród górskich konkursów dla kijkarzy. 7 września staną oni na starcie po raz ósmy.

W wieloletniej historii konkurencji trochę się zmieniało, niezmienny pozostał za to prestiż. Uczestnicy startują z Krynickiego Deptaka i tam też finiszują, kończąc rywalizację w tej samej bramie startowej, która oczekuje między innym na finiszerów Biegu 7 Dolin. Intensywny doping i niezapomniane emocje są gwarantowane. A po drodze odpowiednia dawka wysiłku.

Trasa zawodów mierzy zaledwie 5 km, ale nie jest łatwa technicznie a krótki dystans wymaga maksymalnej szybkości niemal od startu. Nawierzchnia jest bardzo zmienna i wymagająca: od kostki brukowej na deptaku, przez fragment asfaltu tuż za nim, parkowe ścieżki i leśne dukty, po kamienie i grząskie błoto w okolicach szczytu Góry Parkowej. Trzeba się wykazać niemałą zręcznością i umiejętnościami, by pokonać tę trasę szybko i poprawnie technicznie.

Tego ostatniego przypilnuje grupa doświadczonych, certyfikowanych sędziów, którzy będą czuwali nad uczciwością rywalizacji, zachowaniem poprawnej techniki i ducha fair play. By się upewnić, będzie można skorzystać z ich porad w bezpłatnej Aktywnej Strefie Nordic Walking, która co roku działa na deptaku. To także okazja dla początkujących kijkarzy, żeby nauczyć się techniki od podstaw i spróbować swoich sił w zawodach – limit czasu jest na tyle duży, że trasę można przejść także rekreacyjnie.

Do tej pory triumfatorami Górskich MP byli Tomasz Brzeski, rekordzista świata w maratonie nordic walking Marcin Michalec i etatowa zwyciężczyni tej konkurencji - Anna Zaczyńska. W minionym roku pod ich nieobecność pałeczkę przejęli mistrz Europy w półmaratonie Karol Stiller i Małgorzata Oleksyk. Kto zostanie mistrzem kraju w tym roku? Wiemy już, że obrońca tytułu nie stanie na starcie z powodu… własnego ślubu.

Stiller & Kobiela - triumfatorzy z Krynicy. "Połączył nas sport!"

Marcin Michalec myśli o powrocie do Krynicy, ale planuje start w innej konkurencji.

Rekordzista świata w maratonie NW marzy o Iron Run. „Do dystansu podchodzę z pokorą”

Do pobicia są rekordy trasy, liczone na nowo od ubiegłego roku, kiedy trasa została wydłużona do pełnych 5 km: 31:11 dla panów i 36:26 dla pań.

Jest o co walczyć! Poza tytułami, na pierwsze trójki w kategoriach open czekają nagrody finansowe. Najszybsi w kategoriach wiekowych także mogą liczyć na wyróżnienia. O wartości przeznaczonych nagród zadecydują… sami uczestnicy. Im wyższa frekwencja, tym większa będzie stawka. A to nie koniec emocji dla miłośników nordic walking, bo przecież jest jeszcze niedziela…

8. Górskie Mistrzostwa Polski w Nordic Walking wystartują w sobotę 7 września o 8:30. Szczegóły oraz zapisy: TUTAJ. Opłata startowa do Górskich Mistrzostw Polski w Nordic Walking to tylko 25 zł (do 31 maja br.). 

10. TAURON Festiwal Biegowy (6-8 września 2019 r.):

KM
Dziękujemy za przesłanie błędu