Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
19/06/2019 - 16:00

Zawsze budzi emocje. Jak się robi ranking gmin subregionu sądeckiego

Dwadzieścia szczegółowych wskaźników oceny i sześć kategorii, które w sumie rysują ogromny wysiłek samorządów na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców i zaspokajania ich potrzeb związanych z infrastruktura komunalną. Te wszystkie informacje zawiera w sobie doroczny ranking Fundacji Sądeckiej. W tym roku zostanie opublikowany po raz jedenasty.


Gdyby patrzeć na historię rankingu to na pewno można w nim dostrzec wszelkie aspekty rozwoju samorządów. Przez pierwszych pięć lat były to gminy powiatu nowosądeckiego, a kolejne lata zestawienie obejmowało już gminy subregionu sądeckiego.Tę mrówczą pracę wykonuje rokrocznie zespół ekonomistów Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, pod kierunkiem profesora Tadeusza Kudłacza.

Przez te wszystkie lata zespół wypracował pewną metodologię. Rokrocznie uczelnia zwraca się do Regionalnej Izby Obrachunkowej o przesłanie materiałów.  Ranking przygotowywany jest wiosną, natomiast RIO pełną sprawozdawczością z gmin dysponuje dopiero w marcu, kwietniu. Zespół musi więc działać szybko i sprawnie.

Ranking obejmuje aż dwadzieścia szczegółowych wskaźników oceny i sześć kategorii.
Są takie, które mają charakter bardziej informacyjny i takie, które mają charakter ściśle ocenny, ale w sumie rysują ogromny wysiłek samorządów na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców i zaspokajania ich potrzeb związanych z infrastruktura komunalną.

Efekty ich pracy dostrzega chyba każdy. To coraz więcej gminnych dróg z nowymi nawierzchniami, to nowe mosty i setki kilometrów chodników. To także sieci wodociągowe i kanalizacyjne, hale sportowe i boiska, ścieżki do jazdy na rowerze i do biegania,  wyremontowane szkoły i nowe placówki kultury.  To wreszcie mnóstwo inicjatyw społecznych i współpraca gmin z jednostkami samorządu terytorialnego.

Doroczna Ocena Aktywności Gmin to kreowanie najlepszych, prawdziwych, rzeczywistych liderów życia społecznego i gospodarczego naszego regionu.  To także usystematyzowana ocena pracy wójtów i burmistrzów. Ale zawsze można jeszcze iść do przodu. Zawsze warto być jeszcze lepszym i warto potraktować doroczny ranking jako pożyteczne narzędzie do budowania spójnej strategii rozwoju.

Kto wygra w tym roku? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w 28 czerwca. To wtedy w sali konferencyjnej krynickiej Pijalni Głównej nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za 2018 rok.

[email protected] fot. archiwum





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu