Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
26/03/2023 - 20:15

Kasa Wzajemnej Pomocy to piękna inicjatywa, która ma swą historię - mówi prof. Ryszard Terlecki

Kasa Wzajemnej Pomocy to piękna inicjatywa, która ma swą historię - mówi „Sądeczaninowi” prof. Ryszard Terlecki, który podczas zjazdu Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy w Niskowej miał okazję poznać działanie stowarzyszenia i serdecznie pogratulować jego członkom.

Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy to piękna inicjatywa, która ma swą historię. Ćwierć wieku już mięło, a ona wciąż się rozwija - mówi „Sądeczaninowi” prof. Ryszard Terlecki. – To wizytówka pracy społecznej, pracy organicznej, z której Sądecczyzna słynie i ma na tym polu długie tradycje, sięgające dziewiętnastego wieku - dodaje wicemarszałek Sejmu.

- Te pojęcia wracają po długim okresie ostrożności, z jakim je traktowaliśmy ze względu na czasy komunizmu – mówi prof. Terlecki, gdy pytamy, czy obserwuje powrót do społecznego życia gospodarczego takich pojęć jak samorządność czy spółdzielczość. - Spółdzielczość rozwija się wszędzie w Europie, nie ma żadnych powodów, by nie działo się tak również w Polsce.

Zdaniem wicemarszałka właśnie Sądecczyzna jest najlepszym przykładem, że z sukcesem można rozwijać korzystną, pożyteczną dla ludzi i stabilną instytucję taką, jak Kasa Wzajemnej Pomocy.

Ile można pożyczyć z Kasy Wzajemnej Pomocy?

  • przy składce 3 zł. miesięcznie pożyczka wynosi 500 zł.
  • przy składce 5 zł. miesięcznie pożyczka wynosi 700 zł.
  • przy składce 10 zł. miesięcznie pożyczka wynosi 1.200 zł.
  • przy składce 15 zł. miesięcznie pożyczka wynosi 1.500 zł.
  • przy składce 20 zł miesięcznie pożyczka wynosi 2.000 zł.
  • przy składce 30 zł miesięcznie pożyczka wynosi 3.000 zł (zabezpieczona wekslem wg. uznania Zarządu Koła Gminnego)
Każda z wymienionych wysokości pożyczek może być podniesiona o  wysokość wkładów członkowskich z zachowaniem dolnej granicy wkładów 500 zł i posiadania  wolnych środków finansowych w Kołach Gminnych. Pożyczka jest nieoprocentowana.

Pożyczka może być udzielona członkowi Kasy po upływie 6 miesięcy od daty przystąpienia do Kasy, za wyjątkiem wypadków losowych lub posiadanych wolnych środków. Nowi członkowie Kasy, którzy dokonują wpłaty składek miesięcznych za okres 6 miesięcy lub jednego roku, mogą ubiegać się o pożyczkę bez konieczności  sześciomiesięcznego oczekiwania, pod warunkiem dysponowania przez Kasy wolnymi środkami finansowymi.

Brak terminowego uiszczenia składek członkowskich pozbawia członka Kasy prawa   do  ubiegania się o pożyczkę. Nieterminowa spłata zaciąganej pożyczki będzie brana pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o udzielenie następnej pożyczki.  ([email protected]) Fot/wideo: [email protected]

Członkowie Kas Wzajemnej Pomocy z całej Małopolski przyjechali do Niskowej
W Domu Weselnym Casablanca w Niskowej trwa XXVI walne zgromadzenie członków Kas Wzajemnej Pomocy. Jest to dobra okazja do podsumowania dwudziestu sześciu lat działalności tego wyjątkowego stowarzyszenia.


Dziękujemy za przesłanie błędu