Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
15/08/2018 - 11:50

Zatrucie grzybami i wypadek w Tęgoborzu, czyli co się działo 15 sierpnia 1988r.

W sierpniowym wydaniu Dziennika Polskiego ukazały się artykuły o zatruciu muchomorem sromotnikowym i wypadku w Tęgoborzu.

Z pierwszego artykułu „Trzy osoby w ciężkim stanie” możemy dowiedzieć się, że 1988 roku często zdarzały się przypadki zatrucia grzybami. W województwie małopolskim przyjęto ponad 60 pacjentów u których podejrzewano zatrucie grzybami.

Jak podał kierownik działu higieny żywności, żywienia i przedmiotów użytku Sanepidu, zatrucia pokarmowe wywoływały grzyby, zjedzone przez osoby starsze i dzieci. Zdarzył się również przypadek, że kilkuletniemu dziecku zaszkodził nawet maślak.

W Klinice Toksykologicznej przebywały jednak trzy osoby, które zatruły się muchomorem sromotnikowym. Ich stan był bardzo ciężki, przeprowadzono zabiegi mające na celu oczyszczenie krwi z trucizny. Pacjentami byli ojciec wraz z dwójką dorosłych  synów oraz dwójka dzieci.

Kolejny artykuł opisuje historię tragicznego wypadku, do którego doszło w Tęgoborzu. Samochód kierowany przez 25-letniego mężczyznę wypadł nagle z jezdni i uderzył w drzewo. Siła uderzenia była tak wielka, że drzewo zostało wyrwane z ziemi wraz z korzeniami i przesunięte dwa metry.

 Oprócz kierowcy w samochodzie znajdowały się trzy młode osoby. Jednej z nich nie można było wyciągnąć z samochodu, potrzebna była pomoc ekipy ratownictwa technicznego straży pożarnych. Czworo rannych przewieziono do szpitala, niestety, 22- letniej pasażerki nie udało się uratować. Stan pozostałych rannych uznano za bardzo ciężki.

Karolina KosibaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)