Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
27/06/2023 - 14:20

Z Nowego Sącza na wakacje nad Bałtyk? Sprawdź czy będziesz mógł pływać w morzu

Wyjazd nad Bałtyk bez pływania w morzu? Czegoś takiego chyba nikt sobie nie wyobraża. Nieraz zdarza się jednak, że kąpieliska są z różnych powodów zamknięte. Jak sytuacja wygląda obecnie? Szczegóły na bieżąco podaje Główny Inspektorat Sanitarny.

Wakacje nad Morzem Bałtyckim

Rozpoczęły się wakacje. Uczniowie przez ponad dwa miesiące będą odpoczywali od szkoły. Również dorośli mają chwilę wytchnienia podczas urlopów. To niemal przez wszystkich najbardziej lubiany okres w roku.

Oczywiście to także czas wakacyjnych wyjazdów. Dla wielu osób najlepszym wytchnieniem jest pobyt nad morzem. W ostatnich latach coraz więcej osób wybiera kierunki zagraniczne. Mimo tego, miłośników spędzenia urlopu nad polskim Bałtykiem również nie brakuje.

Gdzie można się kąpać nad Morzem Bałtyckim?

Nie zawsze kąpiel w morzu jest jednak dozwolona. W przeszłości mieliśmy już wiele sytuacji, w których wchodzenie do morza był zabronione. Tak było chociażby przez sinice, a więc bakterie powodujące obrażenia skóry. Ważne zatem, aby sprawdzać czy miejsce, do którego się wybieramy umożliwia aktualnie kąpiele.

Możemy się tego dowiedzieć z mapy tworzonej przez Główny Inspektorat Sanitarny - TUTAJ. Jeśli jakiś punkt świeci na czerwono, to oczywiście wchodzenie do wody jest zabronione. W przeszłości takich sytuacji nad Bałtykiem nie brakowało.

Morze Bałtyckie - tutaj można pływać

Jak sytuacja wygląda obecnie? Choć kilka miejsc w kraju rzeczywiście jest czerwonych (m.in. w województwie Lubelskim), to nad morzem dominuje kolor zielony. Kąpiel zabroniona jest jedynie w kąpielisku Mikoszewo, niedaleko Gdańska. Poza miejscami nieklasyfikowanymi, w pozostałej części wejście do wody jest jak najbardziej możliwe. 

Oczywiście, wszystko może się zmienić w każdej chwili więc warto przed wyjazdem nad Bałtyk sprawdzić czy nie ma żadnych przeciwwskazań dla pływania po jego wodach. Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco nanosi wszelkie modyfikacje. ([email protected], fot.: Screen/ Główny Inspektorat Sanitarny, Pexels)Dziękujemy za przesłanie błędu