Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
19/03/2022 - 12:15

Wiosnę przywitamy nie w poniedziałek, a w najbliższą niedzielę o godzinie 16:33

Powitanie kalendarzowej wiosny zbliża się wielkimi krokami. Jeszcze mniej czasu dzieli nas od rozpoczęcia wiosny astronomicznej. Równonoc wiosenna będzie miała miejsce dokładnie w niedzielę, 20 marca, o godzinie 16:33.

Wiosna astronomiczna
Każdego roku moment powitania astronomicznej wiosny wypada innego dnia, gdyż nie wyznacza go kalendarz lecz wędrówka Słońca. Kluczowy jest więc moment, w którym Słońce osiąga punkt równonocy wiosennej. Wtedy też długość dnia zrównuje się z długością nocy, a Słońce pada tego dnia prostopadle na równik.

Astronomiczna wiosna rozpocznie się w najbliższą niedzielę, 20 marca, dokładnie o godzinie 16:33 i potrwa do 21 czerwca, aż do przesilenia letniego.

Zobacz również: Wiosna już jest! Wystarczy się tylko rozejrzeć [GALERIA ZDJĘĆ]

Wiosna kalendarzowa
Według kalendarza wiosnę przywitamy niezmiennie 21 marca. W tym roku będzie to poniedziałek, co w szczególności ucieszy niepokornych uczniów. Pierwszy dzień wiosny uznawany jest również za Dzień Wagarowicza.

Inną tradycją związaną z tym dniem jest topienie Marzanny. Często to właśnie uczniowie szkół podstawowych kultywują ten zwyczaj i wykonują słomianą kukłę, a następnie wrzucają ją do rzeki.  Marzanna ma być symbolem zimy, śmierci, zła i chorób – co w obecnych czasach nabiera wyjątkowego znaczenia.

Jej utopienie ma natomiast sprawić, że przyroda obudzi się do życia, a przychodząca wiosna da powodzenie w uprawie roślin oraz hodowli zwierząt. Kiedyś Marzanna, zanim zatonęła w odmętach rzeki musiała zostać podpalona.

Zmiana czasu na letni
Kolejna pora roku przyniesie nam również zmianę czasu. Na przekręcenie zegarków będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać. Zmiana czasu na letni następuje w ostatnią niedzielę marca, czyli pozostał nam jeszcze tydzień w „zimowej strefie czasowej”. W nocy z 26 na 27 marca przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 i tym samym pośpimy o godzinę krócej. (oprac. [email protected], fot. IM, MK, SS)Dziękujemy za przesłanie błędu