Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
04/02/2023 - 18:45

Unia Europejska kontra Chiny. Te projekty mają pomóc konkurować z gigantem

W odpowiedzi na chińską inicjatywę Belt and Road, UE ogłasza 70 priorytetowych projektów infrastrukturalnych o zasięgu międzynarodowym. Wszystko zaczyna nabierać już kształtów.

Sztandarowe projekty europejskie w ramach inicjatywy „Globalne Wrota”  (Global Gateway) mają w założeniu stanowić dla krajów rozwijających ofertę alternatywną, wobec strategii inwestycyjnej Chin, forsowanej w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku, dzięki której Pekin rozwija swoją potęgę wzdłuż strategicznych szlaków handlowych poprzez rozwój portów, systemów energetycznych i sieci telekomunikacyjnych.

Pierwsze projekty unijnego Global Gateway, wytypowane do realizacji jako pierwsze, obejmują m.in. instalację kabla łączności cyfrowej pod Morzem Czarnym, podmorski kabel światłowodowy łączący kraje śródziemnomorskie i północnoafrykańskie oraz zaporę i elektrownię wodną w Kamerunie. To tylko niektóre z 70 projektów, którym UE nadaje priorytet w tym roku w ramach Global Gateway.

Global Gateway ma na celu zmobilizowanie do 2027 r. środków publicznych i prywatnych w wysokości 300 mld EUR na finansowanie unijnych projektów infrastrukturalnych za granicą.

Dla porównania, od 2005 roku Chiny zainwestowały prawie 2,3 biliona dolarów w około 4000 zagranicznych projektach inwestycyjnych i budowlanych, co aktualnie daje Pekinowi wciąż dużą przewagę w chwili, gdy UE dopiero startuje ze swoim szeroko zakrojonym programem.

Amerykański Instytut Przedsiębiorczości szacuje, że łącznie projekty Pasa i Szlaku kosztowałaby ok. 370 miliardów dolarów, jednak tempo nakładów spada wyraźnie ze względu na zmniejszony strumień finansowania ze strony Pekinu, m.in. z powodu przedłużonej walki z pandemią koronawirusa.

UE (ale również cały szeroko rozumiany zachód) niejednokrotnie spotykała się z krytyką, że jej wysiłki w rywalizacji z Pasem i Szlakiem są zbyt fragmentaryczne i powolne. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła na grudniowej (2022) sesji ministerialnej ds. zagranicznych UE, że UE musi podnieść poprzeczkę i osiągnąć widoczne rezultaty w terenie. Spotkanie to zaowocowało wyborem pierwszej transzy projektów do finansowania i realizacji w najbliższym czasie.

W pakiecie projektów priorytetowych można wskazać kilka projektów, które mogą mieć konsekwencje geopolityczne. UE planuje kilka dużych przedsięwzięć inwestycyjnych zlokalizowanych w krajach, stanowiących bezpośrednie sąsiedztwo i obszar zainteresowania Pekinu, takie jak np. partnerstwo na rzecz transformacji energetycznej z Indonezją i projekt łączności cyfrowej na Filipinach. To samo dotyczy niektórych projektów na obszarze poradzieckim, takich jak projekt z zakresu energetyki wodorowej w Kazachstanie, połączenia transportowe w Azji Centralnej, dwa projekty w Mongolii i elektrownia wodna w Tadżykistanie.

Lista priorytetów została po raz pierwszy omówiona przez unijnych dyplomatów w połowie stycznia br., trwają obecnie dalsze rozmowy, których celem będzie zamknięcie listy do końca I dekady lutego. (Andrzej Skrzydło, fot.: Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu