Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
09/04/2020 - 12:10

Udostępnij część mocy obliczeniowej komputera i pomóż w walce z COVID-19!

Każdy z nas może pomóc w zwalczaniu pandemii koronawirusa. Jak to możliwe? Wystarczy udostępnić część mocy naszych komputerów. Pozwoli to naukowcom na użycie niewykorzystanych przez użytkowników zasobów obliczeniowych. W efekcie tworzy się środowisko zdolne do symulowania ruchomych części białek, z których składają się wirusy.

- Cała akcja opiera się na dołączeniu swojego komputera do grupy maszyn wykonujących skomplikowane obliczenia. W ten sposób wzrasta ich moc. W efekcie tworzy się środowisko zdolne do symulowania ruchomych części białek, z których składają się między innymi wirusy – opowiada Wojciech Bobak, specjalista ds. zabezpieczenia sieci i technologii informatycznych WSB-NLU, doradca z zakresu cyberbezpieczeństwa i hobbysta gadżetów multimedialnych.

- Obserwowanie, w jaki sposób atomy w białku poruszają się względem siebie jest ważne, ponieważ dzięki temu możemy przechwycić cenne informacje, niedostępne w żaden inny sposób – dodaje nasz rozmówca. – Analogicznie, na podstawie przeprowadzonych symulacji naukowcy są w stanie ujawnić nowe możliwości terapeutyczne, opracować nowy lek czy uzyskać potwierdzenie dla wcześniej przeprowadzonych eksperymentów.

Zobacz także: Sądecka uczelnia WSB-NLU wyznacza trendy technologiczne dla całego kraju! 

Proces fałdowania białka wirusa jest kluczowy w jego namnażaniu. Naukowcom zależy na poznaniu tego procesu. Do wsparcia akcji zachęcamy szczególnie fanów gier komputerowych oraz ludzi, których praca jest związana z obróbką materiałów wideo. Dlaczego? Ponieważ zwykle to oni posiadają sprzęt o największych możliwościach graficznych.

Projekt MASZ MOC – PODZIEL SIĘ powstał z inicjatywy studenta WSB-NLU, Krzysztofa Zygmunta, który jest zawodowym programistą i pasjonatem sztucznej inteligencji. Aby wesprzeć akcję wystarczy pobrać aplikację ze strony https://foldingathome.org/start-folding/, a następnie dołączyć do zespołu WSB-NLU 257798.

- Dzięki wspólnej pracy mamy już ponad 3 miliony punktów, a w rankingu zajmujemy 8879 miejsce. Biorąc pod uwagę, że zespołów jest prawie 250 tysięcy, a my wspieramy akcję zaledwie od kilku dni – to gigantyczny sukces! – mówi specjalista ds. marketingu i rekrutacji WSB-NLU, Michał Kapała.

Co więcej, nie ma obaw, że wydajność komputerów się zmniejszy. Ich niewykorzystany potencjał to realna szansa na walkę z epidemią. 

[email protected], fot. Pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu