Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
04/02/2021 - 11:25

Twój pies nie gryzie? Za brak kagańca i smyczy można dostać wysoki mandat

Wójt gminy Łososina Dolna apeluje do mieszkańców, aby przestrzegali zasad nadzoru i opieki nad zwierzętami domowymi, w szczególności nie spuszczali psów ze smyczy tam, gdzie jest to niedozwolone. Grozi za to wysoki mandat.

Mieszkańcy gminy Łososina Dolna ostatnio częściej niż zwykle interweniowali w sprawie niewłaściwego nadzoru lub całkowitego braku opieki właścicieli nad zwierzętami domowymi. Chodzi przede wszystkim o psy. Nieodpowiedzialne zachowanie przekłada się na stwarzanie zagrożenia dla pozostałych mieszkańców i odwiedzających okolicę gminy, w tym małych dzieci, które na widok czworonoga krzyczą i biegną w jego kierunku. Chęć pogłaskania czy wzięcia na ręce takiego zwierzaka może skończyć się pogryzieniem.

Wójt gminy Andrzej Romanek przypomina o obowiązkach wynikających z ustawy o ochronie zwierząt oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Mieszkańcy są zobowiązani przede wszystkim do zapewnienia właściwych warunków, stałego i skutecznego dozoru nad zwierzętami oraz prowadzenia psów na smyczy, najlepiej z nałożonym kagańcem.

Czytaj też: Nowy Sącz: zima to trudny czas dla zwierząt w schroniskach. Adoptuj!

Psa można spuścić ze smyczy wyłącznie na terenach zielonych i tylko w sytuacji, gdy właściciel ma realną możliwość sprawowania kontroli nad psem, który jest w miarę posłuszny. Nie dotyczy to ras psów powszechnie uznawanych za agresywne. Smyczy nie musi mieć też zwierzak znajdujący się na terenie posesji ogrodzonej w taki sposób, aby pies nie mógł samodzielnie jej opuścić. W tym przypadku należy na bramie umieścić odpowiednie ostrzeżenie ”uwaga, pies”.

Gmina apeluje również o usuwanie nieczystości po swoich psach, pozostawionych w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego, a więc chodnikach, poboczach, placach, parkingach i terenach zielonych. Przypominamy, że nieprzestrzeganie powyższych zasad stanowi wykroczenie, za które można dostać mandat do 1000 zł. (k.kos@sadeczanin.info, fot. Pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu