Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
26/05/2024 - 10:30

Tu wydasz mniej na urlop? Fiński przemysł turystyczny wciąż zostaje w tyle

Według ostatnich wyników badania przeprowadzonego przez Helsińską Fundację Turystyczną, Helsinki pozostały daleko w tyle za swoimi regionalnymi rywalami pod względem wzrostu turystyki w erze po pandemii. Liczba zagranicznych turystów przyjeżdżających do Finlandii spadła o około jedną piątą w stosunku do 2019 roku. Wojna w Ukrainie i jej konsekwencje mają także istotny wpływ na obecną sytuację i ruch turystyczny ze wschodu, liczba zagranicznych turystów z Rosji, Chin i Japonii spadła o ponad milion w ciągu ostatnich pięciu lat.

Tu wydasz mniej na urlop? Fiński przemysł turystyczny wciąż zostaje w tyle

Po spadku turystyki w czasie pandemii, większość skandynawskich stolic odnotowała szybkie ożywienie zarówno w turystyce międzynarodowej, jak i krajowej. Jednak nowe badanie zlecone przez Helsińską Fundację Turystyczną wykazało, że stolica Finlandii pozostaje w tyle. Ograniczenia w podróżowaniu wprowadzone po inwazji Rosji na Ukrainę spowodowały: - Znaczną zmianę na rynku, jeśli spojrzeć na podróże rosyjskie i azjatyckie - powiedział agencji AFP Mikko Leisti, przewodniczący Helsińskiej Fundacji Turystycznej. Rosyjscy turyści, niegdyś często odwiedzający Helsinki nie mogą wjeżdżać do Finlandii od 2022 r., kiedy to Helsinki zdecydowały zaprzestanie przyznawania wizy Schengen rosyjskim obywatelom. W 2019r. Finlandię odwiedziło ponad 820 tysięcy turystów z Rosji a w 2023 r. niespełna 40 tysięcy.

Podróże azjatyckich turystów do Helsinek są teraz dłuższe, ponieważ fińskie samoloty nie mogą korzystać z rosyjskiej przestrzeni powietrznej. Podróż z Helsinek do Tokio trwała kiedyś tylko dziewięć godzin, a teraz zajmuje czternaście. Z kolei liczba udzielonych noclegów dla turystów z Chin spadła o 75 procent w latach 2019-2023, a w przypadku turystów z Japonii spadek w tym samym okresie wynosi ponad 60 procent. Na wstrzymanie trasy z krajów azjatyckich przechodzące przez rosyjską przestrzeń powietrzną do Helsinek zdecydowały się m.in.: fińskie linie lotnicze Finnair. 

Amerykańscy studenci protestują przeciwko wojnie w Gazie

Jest to wyjątkowo trudny rynek dla fińskich firm turystycznych. Starają się one przyciągnąć ludzi z Europy i Ameryki Północnej, a liczba tych grup wzrosła jedynie nieznacznie. Wzrost turystów z Niemiec, Holandii czy Francji wyniósł odpowiednio w tym czasie 3,6 procent i 10 procent. A liczba chętnych do odwiedzenia „krainy północy” z USA wzrosła o 24 procent. Deficyt w wydatkach na turystykę – różnica między wydatkami w Finlandii a wydatkami Finów za granicą – wynosi obecnie 2,9 mld euro, a eksport turystyczny jest trzecim co do wielkości sektorem eksportu usług w Finlandii.

W 2019 r. przychody z turystyki, w tym turystyki krajowej i zagranicznej, wyniosły 16,3 mld euro. Jednak ze względu na brak zagranicznych gości przychody te spadły, a według szacunków Statistics Finland w 2023 r. wyniosły zaledwie 15,3 mld euro. Oznacza to spadek około miliarda euro który prawie w całości spowodowany brakiem turystyki zagranicznej. Turystyka najbardziej dotknęła region stołeczny, tracąc ponad 20 procent zwykłych gości. W ubiegłym roku liczba pobytów hotelowych w Helsinkach spadła o około 23 procent w porównaniu z 2019 r., co wskazuje na znaczny spadek liczby zagranicznych turystów, którzy jeszcze nie wrócili. Laponia jest jedynym regionem w Finlandii, w którym liczba odwiedzających wzrosła w porównaniu z liczbą sprzed pandemii. W 2023 r. przez lotniska w Laponii podróżowało 1,5 miliona pasażerów, co stanowi wzrost o 20 procent w porównaniu z 1,2 miliona pasażerów w 2022 roku.

Badanie Helsińskiej Fundacji Turystycznej wykazało znaczną różnicę w kwotach zainwestowanych w marketing miast jako miejsc docelowych podróży, co może mieć również znaczenie dla słabej pozycji stolicy Finlandii. 

Spółki, pieniądze, polityka i sport - czy to się sprawdza?

Helsinki Partners, firma zajmująca się marketingiem i przyciąganiem talentów, należąca do miasta Helsinki, przeznaczyła około 2,2 miliona euro ze swojego rocznego budżetu w wysokości 8,4 miliona euro na przyciąganie zagranicznych turystów. W Hamburgu, Oslo i Sztokholmie organizacje zajmujące się marketingiem turystycznym mają dostęp do 5-9 milionów euro rocznie, a w Kopenhadze nawet do 36 milionów euro. Patrząc jednak na inwestycje w hotele i inną infrastrukturę turystyczną w Helsinkach nie odbiega ona poziomem od innych skandynawskich stolic, według Mikko Leisti z Fundacji: „(…) sektor turystyczny w mieście ma ogromny potencjał, który nie jest wykorzystywany”.

Chociaż budżety marketingowe miast na turystykę nie są bezpośrednio porównywalne, fundacja uważa, że konieczne są dodatkowe inwestycje w promocję, aby pobudzić wzrost turystyki w Helsinkach. Takie inwestycje mogą mieć znaczące skutki gospodarcze, w 2022 r. sektor turystyki wygenerował 1,2 mld euro bezpośrednich przychodów i kolejne 800 mln euro przychodów pośrednich. W 2023 r. w Helsinkach skorzystało z noclegu mniej niż 2 mln turystów. Tymczasem stolica Danii, Kopenhaga, jest najpopularniejszym miejscem turystycznym w regionie, z ponad sześcioma milionami międzynarodowych noclegów w ubiegłym roku. Mimo to, jak podkreśla Timo Lappi – dyrektor zarządzający Fińskiego Stowarzyszenia Hotelarskiego (Mara), Finlandia jest wciąż powszechnie uważana przez zagranicznych gości za świetny kierunek turystyczny.

W poniedziałkowym wywiadzie dla Helsingin Sanomat dyrektor dodał, że ciągłe wysiłki zmierzające do zwiększenia pojemności hoteli są dowodem na powszechną wiarę w dalszy wzrost sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - W samym regionie stołecznym do końca 2026 roku będzie prawie 7 000 pokoi hotelowych więcej niż w 2018 roku – zauważył. Szef Mara przyznał jednak, że bez odpowiedniej promocji miasta i kraju odzyskanie straconych klientów może być ciężkie „(…) Finlandia ma stosunkowo niewielki budżet na międzynarodowy marketing turystyczny, zwłaszcza teraz, gdy rząd postanowił zmniejszyć budżet Visit Finland (1) o dwa miliony euro”. Budżet skurczył się zatem do 8 milionów euro, po tym jak osiągnął szczytowy poziom 17 milionów euro w roku 2010 roku. Fińscy „hotelarze” zostali również dotknięci niedawną decyzją rządu o podniesieniu podatku VAT od usług noclegowych z 10 procent do 14 procent, co jest drugim najwyższym poziomem w Europejskim Obszarze Gospodarczym. (Michał Gębski ISW Fot.: ilustracyjne pixabay.com autor: kostiolavi) © Materiał chroniony prawem autorskim

Źródła:
https://www.helsinkitimes.fi/finland/finland-news/domestic/25198-hs-helsinki-and-finland-are-falling-behind-in-race-to-attract-foreign-visitors.html
https://www.barrons.com/news/helsinki-tourism-suffers-over-ukraine-war-travel-restrictions-bd1556c2
https://yle.fi/a/74-20087520
https://www.forbesindia.com/article/lifes/helsinki-tourism-suffers-over-ukraine-war-travel-restrictions/92963/1
https://yle.fi/a/74-20085900

1. Visit Finland to część agencji rządowej Business Finland której głównym zadaniem jest promowanie międzynarodowych podróży do Finlandii we współpracy z fińską branżą turystyczną.







Dziękujemy za przesłanie błędu